Ankara’da bitişiğindeki inşaat çalışması nedeniyle boşaltılan binalarda oturanlar evlerine girmeyi bekliyor

Ankara’üstelik bitişiğindeki yapım çalışmasında hasar gördüğü üzere boşaltılan 34 hanenin bulunduğu 2 binanın sakinleri evlerine girmeyi bekliyor.

Mamak ilçesi Fahri Korutürk Mahallesi 881. Sokak’ta yapım üzere esas kazma çalışmaları yapılan alanın bitişiğindeki Aşılı ve Gül Eş apartmanlarında evvel saat 19.30 sıralarında ses gelmesi üstüne tahliye edilen yapı sakinlerinin bekleyişi sürüyor.

İnşaat çalışmaları dolayısıyla binanın temel kısmında göçükler oluşurken, göçüğün oluştuğu alana ise aksiyon makinesiyle dolgu yapıldı. Hasar gören 2 çatı düzenlilik dolayısıyla boşaltılırken, bu sabah bile çöken alana ihya duvarı yapımına başlandı.

İnşaat firması yetkilileri 2 binanın tabanındaki şebeke sisteminin mevzuata akıllıca yapılmadığını ve akarsu sızıntısı zımnında tabanda idaresizlik olduğunu encam sürerken, boşaltılan binanın sakinleri ise gerekli güvenlik önlemi alınmadan yapım çalışması başlatıldığını belirtti.

11 yıldır Aşılı apartmanında oturduğunu ifade fail Songül Aygün, AA muhabirine, “Burada yapım başladığından beri sonsuz uyarıda bulunduk, ‘önlem alın’ dedik ama dinlemediler. Kazdılar kazdılar, geri gece de sesler geldi. Kimesne kimseyi dinlemedi. Bizim binada 17 kat var hepimiz dışarıdayız şimdi. Bir dakika ilk buraya hangi yapacaklarsa yapsınlar bizler bile evlerimize dönelim. Filhakika depremin korkusu üzerimizde, bunu bile yaşayınca psikolojimiz fena hâlde bozuldu.” diye konuştu.

Gül Kadın apartmanında oturan Kenan Tuğ ise evlerinin park kısmında batma yaşandığını belirterek, çokça korktuklarını söyledi.

Mahalle sakinlerinden Bektaş Kemeç da denetleme eksikliğinden şikayetçi oldu.

Daha eski inşaatlarda böyle tıpkı durumla karşılaşmadıklarını tamlayan Kemeç, “Buraya ruhsatı veren kabahatli. Gelip tetkik yapmaz mı âdem? Efsus vebal bu insanlara geceden beri dışarıdalar, tümce eşine dostuna gitti. Kimsenin duygusal güvenliği yok.” dedi.

Share: