‘Alemli Sancağı’ Nevşehir Müzesi’nde sergileniyor

‘Alemli Sancağı’ Nevşehir Müzesi’nde sergileniyor

NEVŞEHİR – 2. Abdülhamit dönemine ilişkin olan ‘Alemli Sancağı’, Firez ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü’ne ait Nevşehir Müzesinde sergilenmeye başladı.

1900’lü yılların esasen itibaren Nevşehir’in Gülşehir ilçesine sadık Alemli köyünde kâin sembol, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Müzakere ve Dizayn Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysen Soysaldı eliyle aslına akıllıca benzeri şekilde 2021 yılında restore edilerek sergilenmeye başlandı. Hicri 1301, Miladi 1883-1884 yıllarına ilişik olan Sancağın 2 Abdülhamid dönemine ilgili olduğu belirtildi. Tahminî 150 almanak alem, Gülşehir ilçesine sadık Alemli Köyü Muhtarlığında tıpkı asırdır sıyanet ediliyordu. Gazeteci Edip Oğuz Özdem’in ‘Nevşehir Hikayeleri 2’ ünlü kitabında düz verdiği Alemli Sancağının yenileme sürecini yakından takip eden Din İşleri Başkanlığı Mir Danışmanı Ahmet Belada, sancağı sergilendiği Nevşehir Müzesinde müzakere etti. Aslına makul olarak yenilenen bayrak için vukuf veren Din İşleri Başkanlığı Ser Danışmanı Ahmet Belada yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere devir, bilgelik, belge ve objeden oluşur. Ayrımsız zamanda dahi devamlılık rapor kıymet. Oğuz Özdem’in yazdığı Nevşehir Hikayeleri 2 kitabında ortaya çıkartmış olduğu tıpkı objenin şu an yanındayız. Zamanında sancağı elinde bulunduran Mahmut Satış çokça güvendiği Ürgüplü demirci ustasının oğlu Mualla Satış’e, ‘Yavrum imdi bizim dönemimiz vermek üzere bu sancağı sana yaşama ediyorum, bunu canın kadar koru’ diyor. Mürtefi As ise ‘estağfurullah efendim beyliğimiz sürekli olsun ebedi olsun’ anlamına mevrut tam gider ediyor. Ürgüplü demirci ustasının oğlu Ulu satma, Mahmut Eş’in namına tasdik ettiği sancağı bağrına basarak memleketi olan Nevşehir’e getiriyor. Yüce as sancağın aleminden ismini düz Gülşehir’e bağlı Alemli köyüne yerleşiyor. Alemli köyünde etraflı bire bir müddet Simge, düğünlerde, bayramlarda eski” şeklinde konuştu. Belada; Alem’in Nevşehir Müzesinde bulunması ve hepimizin cemaat çıkması namına iyice bire bir bahtiyarlık” olduğunu üstelik sözlerine ekledi.

Sembol yukarıdan aşağıya akla yatkın üç bölümden oluşan sancağın art kısmındaki yeşil zeminli bölümde Bismillah-i Mukaddes ‘Bismillahirrahmanirrahim’ ve Fetih Suresi’nin ilk ayeti ‘İnna fetahna kuzguni fethan mübina’ yazmaktadır. Ilımlı (kırmızı) bölümde üç anlatım meydan almaktadır. İlk başta ‘Padişahım’ hitabı. Bunun devamındaki büro bulunmayan olduğu amacıyla ‘Çok Yaşa’ ifadesinin olabileceği düşünülmektedir. İkinci tam Söz-i Tevhid ‘La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah’ yazmaktadır. Üçüncü sıradaki kamer (alem) ve talih motifi içerisinde kitabe bulunmaktadır. Kamer (ayça) motifi içerisinde ‘Üç yüz efrad-ı çalma-i dinin vakfıdır’ ve şans motifi içerisinde ‘Sene 301’ yazmakta olup hicri 1301tarihi, miladi yerine 1883-1884 yılına istikbal etmektedir.

Sancağın zir kısmındaki yeşil zeminli bölümde Kaside-i Bürde 36. Beyt 2. Satır ‘Hüvel Habibullezi türca şefaati-hu’ (Anlamı: O şeylerin hepsi içun ol Mahbub-ı İlahi’nin şefaati irade olunur – O anca bire bir sevgilidir kim insanın üstüne geveze eden sıkıntılardan beher gayret için şefaati umulmaktadır” yazmaktadır.

Share: