Ünyeport gelişiyor

Ünyeport gelişiyor

Ro-Ro seferlerinin devam ettiği Ünyeport’ta akarsu derinliği arttırılıyor

Ünyeport’ta mail zamanda yüksek tonajlı yahut kruvaziyer gemileri üzere tedarik yapılıyor

ORDU – Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler’in aşama ve çabalarıyla büyütülen, rıhtım sayısı arttırılan ve tarihinde ilk kez Kalaba- Rusya beyninde Ro-Ro seferlerinin başladığı Ünye Limanı’ndan kruvaziyer gibi yüksek tonajlı gemilerin yararlanması üzere akarsu derinliği arttırılıyor.

Millî ve arsıulusal ebat kazanması için Ünye Limanı’nda yapılan icraat mecmu hızıyla devam ediyor. Rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından balaban faziletli tonajlı ve kruvaziyer kadar gemilerin girişine güçlükle olan Ünye Limanı yapılan büyütme ve sığa müzayede çalışmaları ile standartlara makul kuzuluk getiriliyor.

Bu kapsamda Ünye ilçesini konuşma fail Ordu Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, çalışmaların bitmeme ettiği Ünye Limanı’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başbuğ Güler, Ünye Limanı’nın temas güzeşte ahit henüz de etkili benzeri liman haline geleceğini belirtti.

“Hem ticaret gelişecek hem birlikte soylu erki yerine kalkınacağız”

Ünye Limanı’ndaki çalışmaların tamamlanması ile gelişigüzel Kalabalık’bile hem ticaretin gelişeceğini hem üstelik şehrin soylu erki anlamda kalkınacağını belirten Başkan Güler şunları kaydetti:

“Ünye Limanı’ndaki çalışmalarımız bilcümle hızıyla bitmeme ediyor. Bizim burada fayrap etmek istediğimiz limanın temizlenmesi, derinliğinin 7,5 metre draft seviyesine düşürülmesi ve balaban gemilerin buraya yanaşmasını icat etmek. çıktı yalnız Samsun, Giresun, Tokat bizim komşumuz değil, Rusya’dan itibaren bilcümle Avrupa gemilerin geldiği limanlar bizim komşumuz oluyor. Bura çokça çalışkan aynı liman olacak. Ro-Ro ve kruvaziyer gemilerinin geldiği ayrımsız liman olacak. Hep hazırlığımız ilimizin şişman aynı cazibe merkezi haline gelmesi üzere. Bunu yaptığımız ant hem ticaretimiz gelişecek hem esnafımız para kazanacak. Bu üstelik işsizliğin azalması hesaplı namına dahi kalkınmamızı sağlayacak. Bu kapsamda sakır sakır derinleştirme çalışmalarımızı yapıyoruz. Çalışmalarımıza birlikte kırıcı aynı şekilde bitmeme ediyoruz.”

Ticaret hacmi artacak

Ünye Limanı’nda 80 bin metrekare iç liman dolgusu bitmeme ederken bağlı depolar ile siloların yapılması, 220 metre uzunluğunda ve -10 metre derinliğinde yıpranmamış rıhtım yapılması, aut liman olarak adlandırılan temel mendirek ve rıhtımlar ile yeni dolguların yapılma çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Ünye Limanı’nda yapılan icraat ile birlikte Ilımlı ve Doğu Karadeniz illerinin şahsiyet açısından orta noktada bulunması ile icap aut gerekse iç tecim lojistik maliyetlerini düşürürken Cıvıl Cıvıl’nun tecim hacmini ise artıracak. Karadeniz- Akdeniz ve Ünye-Akkuş- Niksar Yolu kadar ciddi yollarla birlikte birleşerek ivme kazanacak olan Ünye Limanı ile birlikte deniz ticareti aksamadan bitmeme edecek. Böylelikle Ünye Limanı mevcutta kâin farklı limanlar kabilinden eşit şartlara getirilerek hem il ekonomisine hem dahi bölge ekonomisine balaban ölçüde yön verecek. Öte yandan geri hizmet, uran kabilinden faktörleri de aracısız etkileyecek liman istihdama da ulama sağlayacak.

Share: