Türkiye’nin fıstık ambarında hasat başladı

Fıstık üretiminde Türkiye’da önceki sırada yer kayran Şanlıurfa’da 2022 yılının hasadı başladı.

Türkiye’da yıllık üretimi 30 bin tonu aşarak önceki sırada meydan düz Şanlıurfa’da fıstık hasadı başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak önceki sene 32 bin ton üretimin yapıldığı ilde bu sene ürünün tekâmül döneminde yağan okkalı yağmur ve komple nedeniyle verimin bağan olduğu belirtildi. Yetiştirici, bu yıl aya fiyatı 65 TL olan boz fıstığın kilogramını ise tüccarların öz aralarında belirlediği karşılık zımnında ancak 48 lira 50 kuruştan satabiliyor. Maliyetlerin bile artmasıyla ağırlık günler geçiren ekinci ürünleri toplayan işçilere ise günlük 200 TL yevmiye ödüyor. Yaklaşık 45 dereceyi bulan sıcağın altında devir süresince etkin işçiler, topladıkları fıstıkları traktörlere yükleyerek satış için tüccarların yolunu tutuyor.

Günlük 200 teklik örtmek için 12 saat süresince tarlada çalıştıklarını belirten Ferhat Incitici, “Sabah 06.00’dan akşam ezanı 18.00’a kadar çalışıyoruz ve 200 TL yevmiye alıyoruz. Fıstık fiyatının kaput olmasından çevre yemeğimizi dahi evden getiriyoruz” dedi.

Taban fiyatı 65 TL olmasına karşın şu anda 48 liradan satabildiklerini belirten üretici Üstün Bozkurt, “Urfa fıstığının değeri 48 TL olmamalıdır. 65 TL ayak tabanı değer biçilmesine karşın şu anda 48 liradan satılıyor” diye konuştu.

2019-2020 istihsal döneminde Türkiye’da 80 bin ton fıstık üretimi gerçekleşti. Fıstık üretiminde yüce ayrımsız yere sahip olan Şanlıurfa 32 bin ton üretimle Türkiye üretiminin yüzde 37,6’sını gerçekleştirirken, Gaziantep 26 bin tonluk istihsal ile ikinci sırada düzlük aldı. Siirt ise 12 bin tonluk üretim ile üçüncü tam meydan aldı. – ŞANLIURFA

Share: