TRT’nin evvel spikerlerinden Adnan Advan irtihal etti

TRT’nin evvel spikerlerinden Adnan Advan, 77 yaşında hayatını kaybetti.

İki yıldır düşünce kanamasıyla savaş fail Advan, iki çevrim önceki rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı ancak önsezi yetmezliği sebebiyle Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Sanatçı, 1945’te Viranşehir’de dünyaya geldi. Diyarbakır Maarif Kolejini 1963’te tüketici Advan, 1970’te Atatürk Üniversitesi Fen Gökçe Yazın Fakültesinde İngiliz Filolojisi’nden çıkışlı oldu.

Advan, Erzurum’bile mektepli olduğu 1969’birlikte TRT Erzurum Radyosuna başladı. Ardından TRT Ankara Radyosu ve TRT Ankara Televizyonunda görev yaptı.

Usta sunucu, 1972’de Londra’ya her an 1973’e kadar TRT Londra ile BBC Radyo Türki Iz Bölümü’nde çalıştı. Ankara’üstelik askeriye görevini bütünler Advan, Ankara TRT Haber Merkezinde radyo ve televizyon bilgelik spikeri olarak fariza aldı.

Adnan Advan,1977-1979’de ABD’de Voice of America’nın Aut Yayınlar Türki Bölümü ile TRT Washington’birlikte çalıştı, 1979’dan 1988’e kadar ise TRT İstanbul’de radyo ve televizyon malumat spikerliği yaptı.

TRT İstanbul’dahi haber başmuallim yardımcılığı bile eden Advan, Biçim 6, Biçim 9 ve Ajans 1’de çalıştı.

Yeditepe Üniversitesinde öğretim görevlisi adına düzlük kayran Advan, “Türkçeyi doğru, faal ve güzelce konuşma”, “Radyo TV haberciliği”, “Röportaj teknikleri”, “Diksiyon ve hitabet” ile “Diksiyon ve cisim dili” dersleri verdi.

Share: