Tbb, Yıldırma Edilen Esin Davutoğlu Şenol’a Destek Verdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), ahiret yolculuğu tehdidi kayran Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde destek açıklaması yaptı. Davutoğlu Şenol, “Lütfen ben bu işlerle çalışır olurken, siz salgına ve aşılamaya ilginizi yöneltin ve susmadan yola devam edin. Seçkin antlaşma olduğu üzere bili kazanacak. Seçkin ahit olduğu kabil keleş, kimlerin ziyalı olduğunu gösterecek” dedi. TTB Biçim Kurul Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise “Amme otoritesi seyretti. Bittabi, pandemide ölenleri seyrettiyse, bu saldırıları da seyretmeye devam etti. Ama tığ seyretmiyoruz. Tığ mücadeleye bitmeme diyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un tehdit edilmesi karşısında medrese uğrunda açıklama yaptı. Açıklamaya, CHP Ankara Mebus Tasavvur Ferman ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul üstelik katıldı.

TTB Forma Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Covid-19 bu mutluluk üzere turnusol oldu. Koronavirüs bu devlet amacıyla turnusol oldu. Esasen takkadak bu büyüklük için dahi değil dünya amacıyla. Çünkü hamur inşasında rolü olan bizlere, hakikati nesir etmememiz amacıyla yöneltilen tehditlerle, saldırılarla üstelik yüzleşmek, olgun karşıtlığını görünür kılma olanağı yarattı; hangi eyvah kim… Tıpkısı yandan de kök inşasının hangi büyüklüğünde majör olduğunu hatırlattı. Zaman kamu otoritesinin, keyif otoritesinin hala olay sayılarından ahiret yolculuğu sayılarına güçlü çokça hakikati inkâr çabasının karşısında, bizler hakikati dile getirirken canan dostumuz Sabah Yeli Şenol yıldırma ile karşı karşıya kaldı. Her çağ o ana inşasını yırtmak, bastırmak üzere ellerinden geleni yaptılar. Telkih karşıtlığı üzerinden halk sağlığını tehlikeye düşürürken; hakikati tersine çevirip, o algı ile oynayarak, sanki umum sağlığını yıldırma edenler hakikati nesir edenlermiş gibi bizleri yanıltmayı sürdürdüler. Tamam amme otoritesi hangi yaptı? Amme otoritesi seyretti. Şüphesiz, pandemide ölenleri seyrettiyse; kuşkusuz hastaları seyrettiyse, elbette sağlık kurumlarının insanlarla dolup taşmasını seyrettiyse ve sağlık emekçilerinin bu süreçte tükenmesini seyrettiyse bu saldırıları bile seyretmeye bitmeme etti. Ama tığ seyretmiyoruz. Biz mücadeleye bitmeme diyoruz. Biz, umum sağlığını zılgıt edenlere alın rastgele zaman, gelişigüzel, omuz omuza, müşterek mıhlı ayaktayız. Tığ çokuz. Biz çoklar yerine hakikatin inşasına devam sözü veriyoruz.”

TTB Gestalt Konsey üyesi Nursel Delice, TTB yerine okuduğu basın açıklamasında ise şunları kaydetti:

“Ne eyvah ki politik iktidarın pandemi ve telkih üstüne gerçekleri anlatım etmeyen açıklamaları; aşı üstüne gerçekleri açıklanan hekimleri değersizleştiren, ilmî önerilerini yok sayan söylemleri; enerjik ve ukubet yaptırımı olan cezalandırıcı benzeri takat yasasının olmayışı; marifet düşmanı ve aşılama karşıtı grupları henüz çok cesaretlendirmektedir.

İÇİŞLERİ VE SAĞLIK BAKANLIKLARINA ÇAĞRI

Takat esenlik alanında herhangi bir sabık dönme artarken, bilim karşıtlarının hakaret ve tehditleri bedava kalmakta; seçkin yasalı hamle ve izlem yapılamamaktadır. Direkt veri insanlarının canına kastedilmiş, Sabah Yeli Hocamız gözdağı edilmiştir. Söylediklerimiz yetkililer marifetiyle ciddiye alınmalıdır. Nefret dili ile bilgelik insanlarını murat göstererek, düzenleme aynı cıvıltı örümcek telkih karşıtı çevrelere karşı İçişleri Bakanlığı ve Afiyet Bakanlığı görmezden gelen tutumlarından vazgeçmeli. Vacip girişimleri benzeri dakika ilk başlatmalıdır. Çünkü Prof. Dr. Ilham Şenel nezdinde haddizatında hakikate, yurttaşlarımızın sağlığına ve dirim hakkına saldırılmıştır.”

Hacettepe Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ömrüm Teferruatlı birlikte Şenol’a destek vererek, şunları belirtti:

“Hep toplumlarda güya bihuş ve sosyopatlar vardır. Bu kişiyi üstelik anormal namına değerlendirenler var, biliyorum. Ancak insana saygının olduğu toplumlarda bunlar uyguladıkları şiddetin cezasını sunu sakil şekilde öder. Öfkelenen, nispeten normal erler de tepkilerini koyarken iki yol düşünmek zorunda kalır. Güç konusunu tıpkısı avuç bihuş ya de sosyopata irca etmek hükümsüzlük tamam. Günce poliklinik sökel sayısının 90’lara çıkarılması, 5 dakikada her derde reçete olmamızın beklenmesi, öte yandan parasız hakları makul şekilde gözetilirken, hekim ve esenlik çalışanlarının haklarının göz ardı edilmesi, bunun üstüne birlikte performans sistemi ile körüklenen gündeş kölelik sistemi bizi bu noktaya getirdi. Kısacası şiddeti mugaddi ve büyüten sistemden gayr değil.”

“ÇENELERİNİ KAPATMALARINI RİCA EDİYORUZ”

HDP’li Toğrul, temas dolaşma tıpkı yerde benzeri sağlık emekçisinin şiddete uğradığını kaydederek, “Keyif emekçileri bu ülkenin arz yumruk dönemlerinde çalışma veren, sosyete sağlığını müzaheret etmek üzere elinden geleni yapanları oraya buraya göndermeye çalışanlara, afiyet mücahede örgütlerini mantinota direktifi verenlere tıpkısı sıkıntı çenelerini kapatmalarını irade ediyoruz” dedi.

CHP’li Buyuru ise Şenol’un yıldırma edilmesinin Türkiye’deki bilimsel düşünceyi sindirme amacı taşıdığını rapor ederek, “Olayın gelişimine baktığınızda, peyda aynı yıldırma, cana kast söz konusu, eyleme geçilmemiş olsa üstelik sonunda cana kastın hazırlık eylemlerini yapıldığı apaçık arasında. Türk Ukubet Kanunu’na bakarak yanlışlık olan bire bir derinti unsur var. Bunlar ortada dururken bu yaşama üzerine gerekli işlemin yapılmamış olması, bu kişinin sırtının sıvazlanmasıdır” diyerek konuştu.

“YANIZ BAŞIMA ZANLININ SERBEST OLMAMASI GEREKTİĞİNİ DİLE GETİRİYORUM”

Prof. Dr. Şenol de namına bindi olan meslektaşlarına teşekkürname ederek, şunları söyledi:

“Zaman burada olma nedenim, az buçuk bedbaht bir kapsam. Umum 45 zaman farkla tamamlanamamış tıpkısı cinayetin faili, zanlısı şu anda erkin dolaşımda. Ego ise ölümle yüzleşip, amma bugün sizinle olmanın keyfini çıkarıyorum. Keyfini çıkarıyorum, çünkü o dolaşma o talihsiz fenomen gerçekleşseydi; büyük bir kargaşa, nazik ayrımsız sıkıntı, balaban tıpkı sessizlik olacaktı.

Ben hekimim. Parçalanmamış ölümü gördüğünüz noktada; Azrail’inizi bir fanatik hayran yerine akseptans değer, o mutaassıp hayranınıza tıpkı göz kırpar ve yola devam edersiniz. Şayet orada durursanız, uzamış aynı ölüme tasdik olursunuz. Umum debi ika noktası o noktadır.

Şu günlerde salgınla, olup bitenle ilgilenemiyorum. Çünkü karakollarda geçiyor vaktim. Çünkü bu tehlikeli rabıta ve desteğe minnettarlık duymakla birlikte şu günlerde yalnız başıma, bu zanlının serbest dolaşımda olmamasını dile getirmeye çalışıyorum. Bu failin, zanlının tıpkısı katile dönüşmemesi birlikte hangi bire bir katilin hangi tıpkısı kahramanın olmadığı hikayeler fotoğraflamak bile içtimai sorumluluğumuz.

Hiçbiriniz susmayın; salgına sahip çıkın, aşı politikalarına sahip çıkın, bilime ehil çıkı… Zihayat meslektaşlarım; katiyen korkacak hiçbir molekül bulunmayan, hayatta korkacak hiçbir öz yok. Uzamış bir ölüme konfirmasyon olmaktan daha kötüsü yok. Bunu yeryüzü gür siz bilirsiniz.

Lütfen ben bu işlerle çalışır olurken, siz salgına ve aşılamaya ilginizi yöneltin ve susmadan yola devam edin. Gelişigüzel devir olduğu kabilinden fen kazanacak. Gelişigüzel zaman olduğu gibi nahoş, kimlerin aydınlık olduğunu gösterecek. Elbet bitecek, elbette geçecek.”Share: