Tarihi Sinop Mapushane kullanılmamış yılda kullanılmamış yüzüyle ziyaretçilerini akseptans edecek

Tarihi Sinop Mapushane yıpranmamış yılda yıpranmamış yüzüyle ziyaretçilerini akseptans edecek

SİNOP Efdal duvarları ve ürpertici inşasıyla ünlü Tarihi Sinop Delik’nde 2 sene önce başlatılan restorasyon faaliyetlerinde yüzdelik 98 seviyesinde sona gelindi. Hapishane müzesi, geçmişinin kalpgâh sızlatan izleriyle bakir senede yeni yüzüyle ziyaretçilerini akseptans edecek.

Hizmet verdiği 112 yılda çokça sayıda kuduruk mahküm ve düşün suçlularını barındıran Tarihi Sinop Dam, 2000 yılında sonradan müzeye çevrildi. Aradan sabık 20 yılda bölgede dark turizmine oldukça yardım sağlayan hapishane, her yıl beniz binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 2020 yılında ise Avrupa Birliği ile Firez ve Turizm Bakanlığı’nca sağlanan 10,5 milyon euro ödenekle restorasyona makbuz. Tarihi Sinop Kodes, 2023 yılının Aile ayı sonu evet da küçük ay başında bakir yüzüyle ziyaretçilerine kapılarını açacağı belirtildi.

Konu ile ait açıklamalarda bulunan Sinop Firez ve Turizm Müdürü Vekili Mütehammil Süren, “Sinop Tarihi Delik ilimizin arz heybetli ülkemizin da genişlik haddinden fazla musahabe edilen 5 destinasyondan tıpkısı tanesi haline geldi. Çok kırıcı aynı potansiyel. Yaklaşık 2 yıldan beri yenileme çalışmaları devam fail Tarihi Cezaevinde sona akıllıcasına yaklaştık. Ilişik süreyle gelişigüzel 1 mahiye henüz süresi kaldı müteahhidin. Alışılagelen şartlarda bitirdi. Amma 20, 25 günlük tıpkı ek gün temenni etti. Onu verdik. Sona gelindi. Yüzdelik 98 seviyelerinde diyebiliriz. Kasaba düzenlemesi dediğimiz alanlar yapılıyor. İçerisinin fonksiyonlandırılması ile ilişik diri ayrımsız cezaevi, dam anılarının yaşatıldığı Sinop tarihinin, Sinop’ta kim edebiyatçıların, denizcilik tarihinin yaşatılacağı şekilde tıpkı fonksiyonlandırma çalışmasını şuan da yürütüyoruz. Muhtemelen Aile ayı böylelikle ve ya gücük ay başında ziyarete açacak şekilde planlama çalışmalarını şuan bile yürütüyoruz” dedi.

Share: