Su parası toplanmayınca köy susuz kaldı

Afyonkarahisar’ın Evciler ilçesine sadık Baraklı köyünde yaşanan akarsu sorununun su parası toplanmadığı için yaşandığı sav edildi. Evciler’in SELIM Partili İl Umumi Meclis üyesi Şener Etkin, susuzluğun sebebinin muhtardan kaynaklandığını belirterek “Su sıkıntısı, su azlığı değil tamamen akarsu parası toplamayan aynı dalavere ve iradenin olmasından âlem suyun kıymetinin bilinmemesi, israfından dolayıdır” dedi.

Evciler’in Baraklı köyünde yaşanan akarsu ve cıvıltı sıkıntısı Afyonkarahisar İl Genel Meclisi gündemine taşındı. Susuzlukla ilgilendiren Muhtar Ramazan Cerit’i suçlayan Evciler’in YANLIŞSIZ Partili İl Umumi Meclisi üyesi Şener Etkin, akarsu parasının toplanmaması, suyun müsriflik edilmesi kabilinden nedenlerle köyün susuz kaldığını söyledi. Müteharrik, “Bizim defaatle Akarsu Biçim Müdürlüğümüz, Genel Sekreterliğimiz marifetiyle çıkışlı arkadaşlarımızla yaptırdığımız ölçümler neticesinde orada ihtiyaç olan 1,5-2 litre civarında olan ayrımsız su ihtiyacı nefer ve efsanevi varlığına bakarak olmasına rağmen, bunun ilavesi olan aynı akarsu litresi mevcut. Temmuz kocaoğlan başı bakımından birlikte bizim Köylere Hizmet Götürme Birliğinden yaptığımız ivaz aktarımıyla yıpranmamış kuyunun ihalesi doğrudan gerçekleştirme eliyle İlçe Özel İdaresinde Köylere Bakım Birliği aracılığıyla münakasa edilmiş ve kayran teslimi yapılmıştır” dedi.

“Sayaç takılmasını istiyoruz”

Su bedelinin vatandaştan toplatılması gerektiğini vurgulayan Etkin, “Başkaca akarsu sıkıntısının çözümüne yönelik şöyle bir önerimiz da var; Divan üyelerimle ısınmak isterim. Köylerimizde içmece sularının karşılanması noktasında üyelerimizle gelişigüzel buyuru anlamında bizlerin içmece suları ve kullanım sularında belirlenecek olan aynı hacim -bu 5 ton benzer, 4 ton gibi, 10 ton türlü. Suyun karşılanma ve gerekseme düzeyine göre bu bedelin bedelsiz adına vatandaşa içme sularının karşılanması, bunun üzerinde katiyen ama mutlak akarsu bedellerinin vatandaştan konulacak olan sayaçlarla birlikte toplanılmasını istirham ediyorum. Zira önümüzdeki yıllarda, geçen yıl bunu forma safhada hissettik, önümüzdeki yıllarda su içmece suyu ve kullanma suyu kendisine ihtimal birlikte bizim arz nazik sorunumuz olacak. Bunu tekliflerinize arz etmek ve ilerleyici bütçe döneminde birlikte bu laf üzerine çalışmayı sizlere teklif ediyorum” diye konuştu. – AFYONKARAHİSAR

Share: