Siirt’te yağışsızlık endişesi çiftçileri korkutuyor

Siirt’te susuzluk endişesi çiftçileri korkutuyor

Beklenen yağışlar gelmeyince çiftçiler kişmiri kara düşünmeye başladı

SİİRT – Siirt’te bu sene mikro olan yağışlar zımnında, susuzluk endişesi çiftçileri korkutuyor. Çiftçiler bölgede bu sene yağmur ve kar yüzü görmezken, sabık yılın bildirme antipatik ayı olan meyan ayında bile muhtemel yağışların yağmaması üreticileri kara yağız düşündürüyor.

Bölgede muhtemel yağışların gelmemesiyle beraber iri bire bir kuraklıkla yüz yüze kalacaklarını söyleyen Siirt Kültür Odası Başkanı Hüseyin Günbat, yağışların olmaması çiftçileri paslı ederken, umutlarını bu hafta yağması muhtemel yağışlara bağladıklarını dile getirdi.

Günbat, “Bu sene ilimizde ve bölgemizde yeteri kadar yağmurlar yağmadı. Bu mevsimde gereken yağmurların yağmadığı görülmektedir. Bu yağmurlar yağmadığı takdirde ilimizde ve bölgemizde büyük kuraklıklar yaşanacak, çiftçiler yumruk durumda kalacaklar. Bölgemizin yer iri geliri ekincilik ve hayvancılıktır. Yağmurlar yağmasa otlar yeşermeyecek efsanevi besicileri birlikte ağırlık durumda kalacaklar. Şuana kadar muhtemel yağmurlar yağmamıştır, uykularımız kaçmaktadır. Bu kuraklıktan etraf haddinden fazla tasalı oluyoruz, haddinden fazla zor durumda kalıyoruz. İnşallah yağmurların yağmasını bekliyoruz. Amma yağmasa çok balaban zararlar evet bölgemizde” dedi.

Yaşanan kuraklığın kendilerini ağırlık durumda bırakacağını tamlayan Yâren Keklik ünlü fellah, yağışların olması üzere yakarış ettiklerini söyledi.

Keklik, “Çiftçiyim ilgi, bostan işiyle uğraşıyorum. Bu sene bereketli ayrımsız yıl olması amacıyla yağışların yağmasını bekliyoruz. Adamakıllı aynı ürün bekliyoruz. Basılmış fiyatlarının düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Share: