Rize Keyif Müdürlüğünden çocuklarda kalan enflüanza ve bir vakalarla ilişkin açıklama Açıklaması

Rize Keyif Müdürlüğü, akıbet günlerde bala yaş grubunda enflüanza ve bir hastalıklarda kilolu artım görüldüğünü bildirdi.

Esenlik Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, mütezayit vakalar nedeniyle bala acil servisinde çokluk yaşandığı belirtildi.

Çocuklarda mufassal süreli geçmeyen kırıcı, argıt ağrısı, gözlerde kızarıklık, kas mafsal ağrıları, ishal kabilinden belirtilerin olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere vadi verildi:

“Âraz hastalık seyrinde sık sık gözlenmekte olup, bir zamanda bile berenarı bulaşıcı tadımlık taşımaktadır. Bu ve bire bir âraz gösteren alelhusus yavru ve birlik hastalarımızın derhal çevrelerinden izole edilmeleri ve ercecik tedavilerine başlanmaları önemlidir. Bu süreçte öncelikle ilimiz genelinde kâin ve son aşama tecrübeli hekimlerden oluşan karı hekimlerimize başvurmak önemlidir. “

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vatandaşlarımız henüz ciddi vakalarda ise hastanelerimiz bala polikliniklerine ve gerektiğinde ise bala acilimize başvurarak otama olabilmektedirler. Çor belirtisi gösteren hiçbir çocuğumuz kesinlikle okula gönderilmemeli, arkadaşlarıyla buluşmasına cevaz verilmemelidir. Tekrar halk hijyeni ve maske özellikle başlamak üzere bütün yardımcı tedbirlere ehemmiyet ilgi edilmeli, yeterince gaflet uykusu ve zinde, stabil beslenmeye bu süreçte daha bir ehemmiyet gösterilmelidir.”

Share: