REKTÖR ÖZLENEN ÖZKAN’DAN DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ZİYARET

AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, sarsıntı bölgesini ve AÜ’lü öğrenciler ile ailelerini görüşme etti. Rektör Özkan, 6 bin öğrencinin sarsıntı bölgesindeki illerden olduğunu açıkladı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Tuncer Karpuzoğlu Organ Aktarımı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan ile Antalya Site Konseyi Başkanı Semanur Aldanmaz, Adana’dan başlayıp Hatay’üstelik İskenderun, Develik, Samandağ ve Antakya’dahi hem şifahane hem de öğrenciler ile ailelerini mülakat etti; bölgede görevli üniversite personelinin düzentileme sahalarındaki ihtiyaçlarına müteveccih tetkik yaptı.

’19 ÖĞRENCİMİZİ KAYBETTİK’

Çok büyük yıkım yaşandığını belirten Rektör Özkan, “Tanrı bir daha göstermesin. İnsan buraya gediğinde gerçekte düşündüğünden çokça henüz değişik olduğunu görüyor ve çokça üzülüyor. 6 bin öğrencimiz vardı bizim deprem bölgesinde. Maatteessüf 19’unu kaybettik. Şu an bize bilgisi tasdik edilenlerdi. Bittabi personelimiz ve talim üyelerimiz de var burada. Ben bildirme azından tıpkı kısmını, hala Antalya’ya gelemeyenleri, bizzat gelip çekmek istedim” dedi.

‘ÇOK MUFASSAL AHIT BINDI GEREKECEK’

Bölgedeki ihtiyaçlara ve yapabileceklerine yönelik valiler, mülk esenlik müdürleri ve yetkililer ile görüştüklerini anlatan Prof. Dr. Özkan, “Akdeniz Üniversitesi namına öncelikle hastalanmış bakımıyla ilişik talepleri oldu bizden. Onun dışında, elimizden geldikçe fahri AKUT personelimiz buradaydı, gönüllü psikologlarımız gine bu bölgede ama bundan sonraki müzaheret haddinden fazla henüz eşsiz. Çünkü bire bir süre sonra koca unutuyor, çok acele unutuyoruz maatteessüf. Burası haddinden fazla tafsilatli zaman destek gerekecek tıpkısı toprak. İnşallah o destek üzere arz azından 1 sene gelip gitmemiz gerekiyor. Seçkin cins desteği maddesel manevi vermemiz gerekiyor. Devletten sonraları herkesin yardımcısı olması gerekiyor. Bizim birlikte elimizden geldiğince arkalamak tabii boynumuzun borcu, görevimiz” diyerek konuştu.

‘İHTİYAÇLARINI ÖĞRENİYORUZ’

AÜ’lü öğrenciler ve aileleri ile benzeri araya geldiklerini belirten Prof. Dr. Özkan, “İhtiyaçlarını öğreniyoruz. Bağımlı celal arkalama ediyor onlara ama düşüncesiz artan kısmını da gine online yetişek, dönerlerse üniversiteye, oradaki eğitimleri olsun yeniden azık, maddi destekler ve eğitim bursları, hepsini karşılayacağız inşallah. Bunların planlamasını yapıyoruz şu anda. Tabi Antalya’daki halkın ve akademinin desteği de haddinden fazla eşsiz” dedi.Rektör Özlenen Özkan, eşi Prof. Dr. Ömer Özkan ve Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Develik ilçesinde bildirişim fakültesi öğrencisi Zeynep Erdemli ile denizcilik işletmeleri bölümü öğrencisi Gamze Aslan’ı, aileleriyle yaşadıkları çadırlarda görüşme etti.

Share: