PKK yandaşları yakmıştı, şevket marifetiyle Siirt’te kütüphanesiz okul kalmadı

PKK yandaşları yakmıştı, azamet eliyle Siirt’te kütüphanesiz ekol kalmadı

Teröristler yakıp yıktı, izzet henüz iyisini yaptı

SİİRT – HDP’nin çağrısı üstüne 6-8 Ilk Teşrin 2014’te yıldırı örgütü yandaşlarının saldırıları sonucu 2 polisin şehit olduğu, 37 vatandaşın üstelik hayatını kaybettiği olayların üzerinden 8 yıl geçerken, teröristlerin yakıp yıktığı yerler azamet marifetiyle onarılarak baştan halkın hizmetine sunuldu.

Kamuya ilişkin ilk ve mutedil dereceli 12 okul, kütüphane, umum eğitim bilimi merkezi, 4 esenlik merkezi, tıpkı evgin keyif istasyonu ve koca öğrenci çocuk yuvası yakılarak kullanılamaz kuzuluk getirilmişti. Heybet eliyle Siirt’teki meslek kütüphanelerinde kitap sayısı 400 bin olurken, kentte kütüphanesiz ekol kalmadı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Terbiye Bakanlığınca uygulamaya konulan ‘Kütüphanesiz Meslek Kalmayacak’ projesi çerçevesinde Siirt’te kütüphanesiz ekol kalmadı. Milli Terbiye Bakanlığının okullar arası imkan farklılıklarını budamak üzere başlattığı proje çerçevesinde yapılan bakir kütüphanelerle mevcut kütüphanelerin zenginleştirilmesi sonrasında Siirt’te mektup sayısı tahminî 4 intaç aratarak 375 bin 207’ye çıktı.

Meslek kütüphanelerinin öğrencilerin kıraat ve araştırma yeteneğinin gelişmesine ulama sağladığını tabir eden Siirt İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Deniz Yazar, “Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’in başlattığı, hele eğitimde vesile eşitliğine oylumlu benzeri işaret olan ve heybetli yardım sağlayıcı bu say çerçevesinde Siirt’te kütüphanesiz okul kalmadı. Kütüphanede kâin kaşkariko, iskemle, espas üzere möble işlerinin yapılmasında ilimizde mevcut iz liseleri fariza aldı. Daha Çok çığır liselerimiz üretim faaliyetlerinde canlı bir caka üstlendiği için okullarımızın çoğu ihtiyacını meslek liselerimizden karşılayabiliyoruz. Meslek liselerinde tahsil gören öğrencilerimiz öğretmenlerimiz nezdinde dokunaklı say sonucunda kütüphanelerimizin ihtiyacı olan bibliyotek, masa, iskemle kabilinden ürünleri üretip okulların kütüphanelerine montaj ettiler. Okullarımıza ve öğrencilerimize de bu konudaki çalışmalarından âlem teşekkürname ediyorum” dedi.

Yazar, meslek kütüphanelerinde bulunan pusula sayısının 375 bin 207’ye yükseldiğini ve mektepli başına düşen tezkere sayısının ise yüzdelik 4.13 olduğunu belirterek, “Ekol kütüphaneleri, eğitimin önceki evresinden itibaren bireyin hikmet gereksinimlerine değer veren, kıraat ve araştırı yeteneğinin gelişmesine katkı sağlayıcı, başkalarının bilgelik birikiminden yararlanmakla gelişigüzel bireyin kişi hikmet birikimini başkalarına aktarmasına müstevi hazırlayan ayrımsız oluşumdur. Bu bağlamda okul kütüphanelerimiz bundan sonra tezkere müzeleri olmaktan çıkıp birer yaşam alanları haline geldi. Geleceğin teminatı olan çocuklarımız amacıyla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Herhangi Bir molekül çocuklarımız üzere ve onların gelişimi üzere” diye niteleyerek konuştu.

Share: