Ömer Fethi Gürer’den, ‘Plastik Atık’ Uyarısı: “Tedarik Alınmazsa Tarlalarda Bu Atıklar Zımnında Üretim Yapılamayacak”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ithal edilen plastik atıklarla ilgilendiren istifham önergesine karşılık veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gelgel, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediği bildirdi. Gürer ise tarlalardaki plastik atıklara özen çekerek bunların tarımsal üretimi damarlı etkileyeceğini ve ayrımsız dakika önce tedarik alınması gerektiğini söyledi. Gürer, “Menfi taktirde tarlalar, tıpkı dönüş ati kim bu atıklarla üretim yapılamaz duruma düşecek” dedi.

Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Icra Vekili Alım’dan ithal edilen plastik atıklarla ilişkin verileri açıklamasını istedi. Önergeye yanıt veren Hava, tehlikesiz atılan dış alım işlemlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından değme yıl yayımlanan ‘Çevrenin Korunması Yönünden Arama Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği’ne bakarak yürütüldüğünü belirtti. Çekicilik, plastik atılan ithalatının kafasız dönüşüm gayeli yapıldığına ilgi çekerek, yakma ve bertaraf amaçlı plastik atık ithalatının haram olduğunu anımsattı.

“2020 YILINDA 775 BİN TITREM OLAN PLASTİK ÇALAK İTHALATI 2021 YILINDA 685 BİN TONA GERİLEDİ”

Bakan Çekicilik, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atılan ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini belirterek, “Ekseriyetle Avrupa ülkelerinden olmakla gelişigüzel dünyanın ayrı cinsten ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan kısmık denetimler yardımıyla 2022 yılında bile bozulmamış ve ferasetsiz transformasyon verimi efdal plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir” dedi.

“ELEKTRİK DİREKLERİNE VARINCAYA BÜYÜKLÜĞÜNDE BU POŞET YAHUT NAYLONLARIN DAĞILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Ömer Fethi Gürer ise Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki aynı tarlada zaman yaptığı açıklamada, tarlalardaki plastik atıklara ilgi çekti. Gürer, şunları söyledi:

“Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği bütçe görüşmelerinde Icra Vekili’a birlikte ilettim. Ülkemizde tuhaf altı istihsal bittikten sonra alelhusus bu poşetler evet tarlada kalıyor ya dahi bölgesel namına dağılıyor. Bunlardan ciddi ayrımsız atık oluşuyor, yer kirliliği meydana geliyor. Tarlalarda bu atıklar çevresel ülkü üstelik yaratıyor. Bunların toplanması gerekiyor. Genelde buralar kiraya verildiğinden, buralarda işletmelerin işi bittiği ahit tarlalarda çiftçiler bırakıp gittiğinden, çok ağırbaşlı atılan oluşuyor. Canlılık direklerine varıncaya büyüklüğünde bu torba veya naylonların dağıldığını görüyoruz.

“TEDBİR ALINMAZSA TARLALARDA BU ATIKLAR NEDENİYLE ÜRETİM YAPILAMAYACAK”

Belde ve Şehircilik Bakanı Tasavvur Çalım, ülkenin haddinden fazla değişik bölgesinde, tuhaf altı istihsal olan yerlerde, benzeri vazifeli çıkarırsa, hele Zengen bölgesinde tarlaların kenarlarında masnu duvarlar oluştuğunu görür. Bu atıkların doğada namevcut olması budaklı, belde felaketine dönüşüyor. Bunların benzeri kısmı traktörle sürüldüğünde tarlaya bile karışıyor, verimi birlikte etkiliyor. Mekân kirliliğinin yanında doğada bulunmayan olmuyor. Bununla ilişkin tılsım alınması geçişsiz. ‘Şu kadar poşet topladık, şurada tedbir aldık’ demekle değil… Gelsinler görevliler üstelik ego değişik bölgeleri gezdireyim; Ulukışla’birlikte, Zengen’da, Altunhisar’ın gâh bölgelerinde var. Türkiye’nin temas durumunda var. Bununla ilgilendiren şu yapılabilir: Müstahsil mülk kazanamıyor, sıkıntısı var, bunu birlikte pahalıya alıyor. Atılan toplamada dava yaşıyor. Der kim Nezaret, ‘Üretim sonrası atığını getir, karşılında sana aynı ücret vereceğim’. Böylece onun da bu ürünü toplamasının önünü vasıta. Ters taktirde tarlalar, tıpkı dönüş gelecek kim bu atıklarla üretim yapılamaz duruma düşecek.”

“MAALESEF ÖNLEM ALINMIYOR”

CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker da atıkların toplatılmasını temas fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Kışa akilane girerken rüzgarla çevreye haddinden fazla iri çözülüm ve kötülük veriyor. Naylonlar, damlama parçaları doğada çok büyük felakete etmen oluyor. Maalesef aynı ilaç alınmıyor” dedi.

Share: