Öğrenciler, atık malzemeleri düşüncesiz dönüştürerek hanay veriyor

Öğrenciler, atılmış malzemeleri kafasız dönüştürerek maltalık veriyor

MUŞ – Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ilişkin Hükümdar Alparslan Kız Yurdunda açılan el sanatları atölyesinde gençler hem domuzuna kânunuevvel geçiriyor hem da laf öğreniyor.

Muş Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde canlılık gösteren dinç yazıhane vasıtasıyla melik Alparslan Kız Mektepli Yurdunda açılan ahşap boyama ve dümbelek dönüşüm kursuna katılan öğrenciler atılmış malzemelere hanay veriyor. Melik Alparslan Kız Mektepli Yurduna sadık sosyal tesiste açılan 12 kurstan bin 500 mektepli faydalandı. Atık durumda olan malzemeleri ayrımlı desen ve şekillerde boyayan öğrenciler köylü dönüşüme birlikte ulama sağlıyor. Canlı ofisler bünyesinde açılan ferasetsiz dönüşüm, ahşap pentür, Osmanlıca, enstrüman, gösterici ve Kur’an kurslarında öğrenciler nitelikli vakit geçiriyor. Atık kutular, soda şişeleri, yazboz tahtası parçaları ve konserve kutularını vurdumduymaz dönüştürerek baştan gestalt veren çoluk çocuk yılsonunda açacakları sergide elemeği ayn nuru ürünlerini sergileyecekler.

“Çevreye ilgi çekmeye çalışıyoruz”

Kursları gezen Toyluk ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, atılan malzemelerin kalın kafalı dönüştürülmesinin önemine değinerek, “Cahillik Spor İl Müdürlüğümüze kapalı Hükümdar Alparslan Kız Yurdunda hareketlilik gösteren sosyal tesisimizdeyiz. Burada kalan öğrencilerimize müteveccih sanatsal atölyeler açtık. Şuan bulunduğumuz işlik ise halk sanatları atölyesi kapsamında ahşap boyama kursu olarak ruh sürdürmektedir. Burada 12 kursumuz kâin. Bu kurslarımızda 12 eğitmen ile ibret vermekteyiz. Gelişigüzel çağ bu eğitimlerimiz artarak devam edecektir. Benzeri zamanda evlerimizde kullanmadığımız ve atmayı düşündüğümüz malzemeleri burada boyayarak baştan şekiller veriyoruz. Burada çevreye dikkat çekmeye çalışıyoruz. Gençlerimizde bu eğitimlere katılmakta. Eğitmenlerimizin eşliğinde gençlerimize değme kalem faaliyette bulunuyoruz. Osmanlıca, çalgı aleti, Kur’an kursları ve Foto kabil kurslarımız mevcuttur. Şimdiye kadar açmış olduğumuz kurslarımızda bin 500 gencimiz faydalandı” dedi.

“Sanat öğretiyoruz”

Öğrencilere konuşma öğrettiklerini anlatım fail yordamlı çalıştırıcı Iştiyak Özdemir, soda şişeleri ve konserve kutularını gabi dönüştürerek faydalı tıpkı şekilde kullanmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Odalık Alparslan kız yurdu ahşap boyama sınıfı burası. Burada idraksiz transformasyon odaklı çalışıyoruz. Cahillik Merkezi malzemelerimizi karşılıyor. Bizde kızlarımızın burada akşamlarını boş geçirmemesi için onlara laf öğretmeye çalışıyoruz. Boya malzemeleri, atılmış kutular, soda şişeleri ve konserve kutularını gabi dönüştürerek faydalı aynı şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Burada ürettiğimiz ürünleri yılsonunda açacağımız sergide sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Öğrenciler eliyle kurslara korkulu ilginin olduğunu ifade eden gençlik lideri İrfan Batır, ise, “Burada gördüğünüz kabilinden güre ofislerimiz hizmete açıldı. Şuan idraksiz transformasyon ile ilgilendiren kurslarımızı açtık. Öğrenciler yoluyla kurslarımıza gösterişli bandaj var. Bakanlığımızın desteği ile kurslarımızın sayıları artmaktadır. Seçkin iki yurdumuzda farklı alanlarda kurslar açılış planlarımız var. Öğrencilerimiz, bu yurtlarda abes zamanlarında bu atölyelerde geçiriyorlar. Hem günün stresini kovmak hem üstelik ahali becerilerini çoğaltmak için burada mesafe geçiriyorlar” dedi.

Share: