Nazır Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükelçilerle Anıtkabir’i ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı için dünyanın dört bir yanından mevrut Türk büyükelçilerle Anıtkabir’i müzakere etti.

Bakan Çavuşoğlu ve büyükelçiler, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Çavuşoğlu ve büyükelçiler, merdivenlerde yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Daha sonraları Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Çavuşoğlu, deftere şunları yazdı:

“Ermiş Atatürk,13. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle büyükelçilerimizle birlikte yeniden huzurunuzdayız. Banisi olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti 100. yılına tehlikesiz adımlarla yürüyor. 255 aut temsilciliğimizle ülkemizi asri medeniyetler seviyesinin üzerine tart hedefi üzere çalışıyoruz. Milli hak ve menfaatlerimizi, güçlükle dışındaki vatandaş ve soydaşlarımızın haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz.

Girişimci dış politikamızla ‘Yurtta hazar, dünyada hazar’ ilkeniz ışığında bölgede ve dünyada barışa katkıda bulunuyoruz. İnsani aut politikasıyla Türkiye, Cumhuriyetimizin 100. yılında mazlum ve mağdurlara rüya ışığı olmaya bitmeme ediyor. Esaslı gün ve medeniyetimizden aldığımız güçle dünyanın rastgele durumunda faik gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, muazzez hatıranız uğrunda saygıyla eğiliyoruz. Vatan size minnettardır. Ruhunuz şen olsun.”

13. Büyükelçiler Konferansı?

Türkiye’nin ensiz dışında ve model teşkilatında vazifeli büyükelçilerinin katılımıyla 2008’den bu yana planlı Büyükelçiler Konferansı’nın 13’üncüsü bu yıl 6-12 Ağustos’ta Ankara’nın yanı sıra Kayseri ve Nevşehir’de düzenleniyor.?

Türk dış politikasına dair kapsamlı değerlendirmelerin yapılacağı konferansın bu yılki teması “2023 ve Ötesinde Düşüncesiz ve Müşfik Türk Diplomasisi” olarak belirlendi.

Konferans kapsamında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilecek büyükelçilere bakanlar, ense düzem kamu görevlileri ve ara sıra yabancı konuklar hitapta bulunacak.?

Bu yılki konferansa, Slovenya Cumhur Reisi Borut Pahor’un katılması ve büyükelçilere hitapta bulunması öngörülüyor. Konferansın yabancı konukları beyninde Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Schmid, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bucaro Flores üstelik vadi alıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve büyükelçiler, konferansın akıbet gününde Kayseri ve Nevşehir’i mülakat ederek çeşitli temaslarda bulunacak.

Share: