Mimar Sinan’ın vasiyeti üstüne Süleymaniye Camisi’nde aşure dağıtıldı

Gürsoy Vakfı’nca Mimar Sinan’ın vasiyetini hesabına beyan etmek için Süleymaniye Camisi’nde vatandaşlara aşure ikram edildi.

Süleymaniye Camisi uğrunda gerçekleştirilen etkinliğe İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, Fatih Şehremini Mehmet Ergün Turan, Gürsoy Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Gürsoy ve İstanbul Müftüsü Berrak Arpaguş katıldı.

Protokol üyeleri, vatandaşlara alaca aş dağıttıktan sonra Mimar Sinan’ın türbesini musahabe etti. Türbede Kur’an-ı Eli Açık okundu, dua edildi.

Etkinliğe ilgili açıklamada kâin Hasan Gürsoy, Süleymaniye Camisi’nin restorasyonunda fiil defterleri beyninde Mimar Sinan’ın vakfiyesine ulaştıklarını söyledi.

Gürsoy, vakfiyede Mimar Sinan’ın “Rastgele Muharrem’in 10’unda cami görevlileri benimle ilişik bitirme okusunlar, bu hatimlerin duasını türbemin başında yapsınlar. Antrparantez gelirinden muhtemelen tıpkısı akçe ayrılıp yoksul fukaraya yemek ve alaca aş dağıtılsın.” ifadelerinin vadi aldığını kaydetti.

Vakfiyedeki bu ifadelerin kendilerini bahtiyar ettiğini dile getiren Gürsoy, “Bunu hizmet edindik ve 12 yıldır devam ettiriyoruz. İnşallah kıyamete büyüklüğünde bile devam edeceğiz. Öz vakfımızı de fariza kendisine bilinsin diye sıcaklıkölçer ettirdik.” dedi.Share: