Köpeğini ezen 17 yaşındaki türedi sürücünün ailesine isyan etti

Kocaeli’dahi 17 yaşındaki güdücü idaresindeki otomobilin çarpması neticesinde köpeği Casper’ı kaybeden Itır Kübra Saika, olayın peşini bırakmayarak kamera görüntülerinden sürücüye ulaştı. Saika, yaşı oldukça olmasına karşın ehliyetsiz şekilde trafiğe sâdır sürücünün ailesine başkaldırı etti. Kaymakamlık anları ise saniye saniye düzenlilik kamerası yoluyla kaydedildi.

Olay, 3 Ağustos gecesi İzmit Alikahya Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde meydana geldi. Burcu Kübra Saika, köpeği Caper’ı gezdirmeye çıkardığı esnada 77 AZ 675 plakalı Tofaş bellik araba köpeği ezerek kaçtı. Saika, komşularının yardımıyla köpeği Casper’ı veteriner hekime götürdü. Casper, baytar kliniğinde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Köpeğinin ölümün arkası sıra şikayetçi olan Itır Kübra Sebep, olayın peşini bırakmayarak bir tane bir tane güvenlik kameraların inceledi ve köpeğine çoğaltan araca ulaştı. Köpeği Casper’a çarpıp ölümüne etmen olan kişinin 17 yaşındaki çıtırbom güdücü B.C. olduğunu tespit edildi. Aracın köpeğe çarpma yadigâr ise saniye saniye asayiş kamerası yoluyla kaydedildi.

“Aynı canlıya değil, bir taşa çarpmış üzere bırakıp gitti”

Kazanın kuşkusuz olduğunu anlatan Itır Kübra Saika, “Köpeğim çokça acar benzeri efsanevi olduğu amacıyla gece geç saatlerde bu parkın etrafında oynatıyordum. Parkta birlikte insanlar vardı, gece karanlığında havlarsa insanlar korkar diye buraya getirdim. Burada onun bambaşka bire bir kapik arkadaşı vardı. Onu görüp heyecanla yola atladığı sırada yoldan mevrut çok hızlı fazla köpeğim Casper’a çarptı ve gitti. Bırakın durmayı almaç görüntülerinde dahi görünüyor ki fren lambası dahi yanmadı. değme canlıya çarpmış kabil değil bire bir taşa çarpmış kadar bırakıp gitti. Arkadaşımız köpeği hastaneye göndermek amacıyla aldı fakat oğlumu kaybettik. Sonrasında karakola gidip şikayetçi olduk” dedi.

“Arabayı lacerem çılgınca kullandığı degaje beyan ortada”

Köpeğinin ölümünün arkası sıra olayın peşini bırakmadıklarını belirten Sebep, “Eşim izlem sonucunda buldu uzlaştırıcı. Bala 17 yaşında, ehliyeti bulunmayan. Ben birlikte bu civarda öğretmenim doğrusu. Eski tıpkısı öğrencimin da ağabeyi olduğunu öğrendim sürücü çocuğun. Henüz bilahare öğreniyorum kim babasının üstelik ehliyeti yok. Elhak çocuğun toplumsal medyasında arabayı elbet çıldırasıya kullandığı peyda beyan ortada. Çocuğa ve aileye 8 bin teklik ukubet merkum. Sanırım bu ceza çıtırbom makine kullandığı üzere yazıldı” dedi.

“Benim çocuğa tek öfkem yok. Öfkem esas ve babasına”

Yıldırım, şöyle devam etti:

“Benim amacım çocuğun tabiatıyla kim dahi hapse girmesi değil. Benim çocuğa tek öfkem yok. Öfkem anne ve babasına. Saat şeb 01.30’dahi yeryüzü aşkın 17 yaşındaki bir çocuk zahir evde olanaksız? O çocuğun sosyal medyadaki o çılgınca makine kullanma görüntülerini görüp o araba nasıl hayat edilir? Ben yandım, başkaları yanmasın. O devir eşimin geçmiş söylediği özdek ‘Arkasından ben dahi çıkabilirdim’ cümleleriydi. Tabii, katiyen mukayese kabul etmiyorum amma benim 11 yaşındaki kızım üstelik olabilirdi. Caddenin karşısında ekol var amma burada kasis ve yaya geçidi bulunmayan. Burası güdücü eğitim alanı birlikte. Ben da tıpkısı anneyim ve öğretmenim. Benim derdim çocukla değil. Çocuklarına abes özgürlük tanıyan anne ve babalarla, onlara garip olsun istiyorum”

“Bu tehlikeyle benim çocuklarım da karşı karşıya kalabilirdi”

Ilçe anına şahit olan Saika’ın komşusu Salih Esmer ise “Ego arabamı park yeri ediyordum ve tıpkısı gürültü duydum. Ben aynı aracın çöp konteynerına vurduğunu sandım. Gelip baktığımdaysa köpeğin birey çekiştiğini gördüm. Derakap veterinere götürdüm fakat yetiştiremedim ve maalesef Casper’ı kaybettik. Alıcı kayıtlarında emniyetsiz bire bir kolaylıkla gelen aracın fren dahi yapmadan gittiğini gördük. Fren lambası on paralık yanmıyordu. Şeb ilerleyen saatlerde aradık ve aracı bulduk ama şiddetli olan şu; insanlar hastalık bu büyüklüğünde ceberut tamam? Çakmak cins değil. Çarptın ve durabilirsin, yararsız konteynerına çarpmadın sonuç kendisine. Ego şurası irade ediyorum; ego da ilk defa hakeza aynı olayla karşılaşıyorum. Adli anlamda gerekli ceza neyse almış olması geçişsiz. Benim birlikte 2 evladım var, 10 ve 12 yaşlarında. Bu tehlikeyle onlar de yüz yüze gelebilirdi. Burada aynı engel namevcut, kasis yok. Yetkililerden irade ediyoruz gerekeni yapsınlar. Muktezi adli ukubet verilsin. 8 bin liralık ukubet aldı. O devir tıpkı 8 bin daha versin tıpkı henüz yapsın. Hesaplı özgürlükle bu türe mı doğuyor insanlara? Ben buradan talep ediyorum lazım muamelat yapılsın bu güvenilmez derecede bir mesuliyetsizlik. Sağa sola kaçmadan ezip gitti Casper’ı o bala” ifadelerini kullandı. – KOCAELİShare: