Kokusuyla ve tadıyla cezbeden sokak lezzeti: Kokoreç

Kırklareli’deki Istranca Dağları’nın eteklerinde beslenen, coğrafi bel tescilli kıvırcık marul kuzulardan elde edilen kokoreç, lezzetiyle damaklarda ve hafızalarda kayran ediyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının etinin lezzetiyle ünlü Kırklareli, köftesiyle olduğu büyüklüğünde kokoreciyle dahi öne çıkıyor.

Et bütünleşmiş tesislerinden alınan bağırsaklar fena hâlde temizlendikten sonra şişlere sarılıyor, odun közüne yatırılarak adım adım, içini çeke çeke pişerek sokak lezzeti tutkunlarının damaklarını şenlendiriyor.

Pınarhisarlı kokoreççi 43 yaşındaki Gürel Külsan, 10 yıldır sokaklarda müdavimlerine seyyar tezgahında hizmet veriyor.

Kokoreççi Gürel, akşama akilane paketlemek fırınından tenekeyle aldığı yanık odun kömürünü aracının mangalına dolduruyor, arkası sıra bey yaptığı caddedeki yerini alıyor.

Seyyar arabasında ekmekleri, domatesleri doğrayıp müşterilerini bekleyen Külsan, yaman ve kokusuyla müşterilerini tutturmak üzere meydanlık açıklık mangalını yelliyor.

Müşterileri savmak teknesine çekmeyi başaran Külsan, siparişe göre zırh bıçağıyla kestiği kokoreçleri yeğleme edilen baharatları de katarak müşterilerine sunuyor.

“Bu çıkmaz lezzeti haddinden fazla bambaşka tıpkısı şey”

Gürel Külsan, AA muhabirine, sokakta kokoreçten ateşe damlayan yağ sesini duymanın ve o kokuyu hissetmenin insana ayrı benzeri ruh verdiğini belirtti.

Uzun yıllar muavinlik yaptıktan sonradan seyyah kokoreççilik yapmaya karar verdiğini anlatan Külsan, yaz şita, baran çamur, soğuk yunak demeden 10 yıldır sokaklarda kokoreç satışı yaptığını rapor etti.

Külsan, çıkmaz lezzeti kültürünün makro olduğunu, işini severek yaptığını kaydetti.

Soğuk havalarda müşterilerinin araçlarına servis yaptığını, yaz aylarında ise tezgahın etrafının çok eğlenceli olduğunu anlatan Külsan, şöyle konuştu:

“Gökçe Yazın insanların kâffesi arkadaşım oluyor, kışın ise arkadaşım on paralık olmuyor zira kışın haddinden fazla sevimsiz, cümle aracının içinden seslenip siparişini veriyor. Yazın ise tezgahımın önü kuyruk oluyor, bir anda bütün arkadaşım oluyor. yavaş yavaş kendimi geliştirdim ve öğrendim. İşimi bayıla bayıla yapıyorum. Ego kokoreç yapmadan yapamam. Köfte birlikte sucuk da yapamam, antrikot yahut dalak yapamam. Benim hayatım kokoreç???????.”

Külsan, elan geçmiş açtığı dükkanı kapattığını rapor ederek, “Dükkan açtım kapattım. Dükkanda bu hikaye olmuyor. Müşteriyi yürek sokamazsın. Bu çıkmaz lezzeti haddinden fazla bambaşka tıpkısı madde. Yani tarifi namevcut bu işin. Sokakta kokoreçten ateşe damlayan o sesi, o kokuyu anlamak ayrı bir şeydir. O ses var evet, o sesi devam etmek lazım.” dedi.

Müşteriler memnun

Pınarhisar ilçesinde hareketli zor öğretmen Vedat Özgen ise Gürel becerikli sebebiyle kokoreci sevdiğini belirtti.

Hemen bir lahzada seçme akşam kokoreç yemeye Gürel ustanın tezgahına geldiğini ifade fail Özgen, “10 yıl ilk kokoreç nedir bilmezdim. Ne zaman ki Gürel mahallemizde pişirmeye ve satmaya başladı, abonesi oldum. Bu lezzeti yemeden, tatmadan geçemeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlardan Kemal Dülger de Gürel ustanın kokorecinin lezzetinin haddinden fazla ayrı olduğunu kaydetti.

Gürel ustanın el lezzetini tek yerde bulamadığını belirten Dülger, “Onun mahareti o, işi onun. Aynı da onun mülhak işi değil, yegâne işi. Karı da gelip oturabiliyor burada, gençler geliyor, düğünden çıkanlar geliyor. Bütün amacıyla burası fena hâlde tıpkı ortam. Burada filhakika dizge herkesi tanıyor anında bir lahzada. Ecnebi da görse biliyor sokak lezzeti üstelik güzelce. Ben örneğin herhangi bir yerde lokantayı değil dahi genelde sokak lezzetini tercih ederim.” ifadelerini kullandı.Share: