Kocaeli ruzname haberleri: Cumhur Reisi Erdoğan, Kocaeli’de dolgun açılış töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nin yatırımların merkezinde meydan alarak, üretimde ve istihdamda destan üstüne boy yazdığını belirterek, “Uran ve tecim yoğunluğu beraberinde yeşilinin ve denizinin tabii güzellikleriyle dahi bağırsak turizmde mefret tıpkı destinasyon olan Kocaeli, bu alanda bile kendini derhâl geliştiriyor.” dedi.

Erdoğan, İzmit Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile Yapımı Tamamlanan Farklı Projelerin Şişko Açım Töreni”hangi katıldı.

Neredeyse iki yıla benzeyen aynı aranın arkası sıra katılımcılarla esasen yüz yüze ayrımsız araya gelmenin memnuniyeti içerisinde olduğunu dile getiren Erdoğan, “Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim bizlere iki evren yoldaşlığı talih eylesin.” diye niteleyerek konuştu.

Kocaeli’nin, ülkeye ve millete bakım mücadelelerinde bütün yanlarında olduğunu belirten Erdoğan, kendilerinin da Kocaeli’yi yükseltmek, abartmak, kalkındırmak, elan gönençli kuzuluk aktarmak üzere değme türlü desteği verdiklerini ve vermeye bitmeme ettiklerini söyledi.

Erdoğan, kalabalığın “Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek” şeklindeki coşkulu tezahüratları üzerine “Maşallah, bu ne balaban galeyan.” dedi.

Gençlere seslenen Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Siz ihtimal hatırlayamayabilirsiniz, 17 Ağustos 1999 tarihinde merkezi Kocaeli olan tıpkısı iri depremle sarsıldık. İstanbul’dan Sakarya’ya büyüklüğünde geniş bire bir alanı etkileyen bu depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı bire bir kez henüz rahmetle bilinmeyen ediyorum. Hükümetlerimiz döneminde hem depremin izlerini ortadan yok etmek hem elan tehlikesiz ve huzurlu yerleşme yerleri kurmak amacıyla eksiksiz imkanları seferber ettik. Yerle yalçın olan Kocaeli’yi baştan ayağa kaldırdık. Bugün Kocaeli, sanayisiyle, ticaretiyle, üretimiyle ülkemize en çokça katkıyı sağlayan şehirlerimizin başında geliyor.”

Erdoğan, katılımcıların tezahüratları üzerine “Gençler ben bile sizin yanınızdayım. Ne diyoruz. Bu Arada yürüdük tığ bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim birlik şarkılarda, bana değme özdek sizi hatırlatıyor.” dedi.

İnşa ettikleri ve Marmara’nın etrafını çepeçevre saran otoyollarla, köprülerle, havalimanlarıyla, limanlarla, mukassem yollarla, şişman hane projeleriyle, endüstri ve teknoloji bölgeleriyle ülkenin geleceğinin burada şekillendiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kocaeli, tüm bu yatırımların merkezinde kayran alarak, üretimde ve istihdamda uzunluk üzerine klan yazıyor. Endüstri ve tecim yoğunluğu yanında yeşilinin ve denizinin katıksız güzellikleriyle bile iç turizmde eke benzeri destinasyon olan Kocaeli, bu alanda da kendini serian geliştiriyor. Görüldüğü kadar bu şehrin imkanlarını ve güzelliklerini anlatmakla bitiremiyoruz. Tabii Kocaeli’nin arz balaban zenginliği şu insanıdır. Ülkemizin ciharıyek yanından gelmiş olsa da ayrımsız ezanın, tıpkısı bayrağın, benzeri kuma gelecek hayalinin etrafında kenetlenmiş Kocaelililerin gösterdiği kat sayı kardeşlik iklimiyle çalım duyuyoruz. Biz sizlerle gururlanıyoruz. Sizler kabilinden kat arkadaşlarına, sizler üzere uğraş arkadaşlarına ehil olmakla övünç ediyorum.”

(Sürecek)Share: