Kayseri Zer Ağyar Anadan Görme Halk Sanatları Festivali başladı

Firez ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen Kayseri Altın Eller Anadan Görme Umum Sanatları Festivali başladı.

Tarihi Kayseri Kalesi’nde kapılarını açan festivalde, 17 kentten 31 sanatçının, aralarında taş oymacılığı, tespih, yemeni, ebru, okçuluk, sırça sanatı ve çininin birlikte bulunduğu 31 umum sanatı branşında eserleri kayran alıyor.

Açılış töreninde konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, halk sanatlarına istem veren insanların başlarının tacı olduklarını rapor etti.

Sanatkarlara teşekkür eden Çiçek, “Sizler yalnız çerge işlemiyorsunuz. Sizler hoppadak Adıyaman gümüş işçiliği, Mardin telkarisi yapmıyorsunuz. Siz tıpkısı zamanda bize kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, medeniyetimizi anlatıyorsunuz. Kısaca bizi biz fail değerleri, bize öğretiyorsunuz. Ahali sanatları diye niteleyerek boyun bükenlere temerrüt, bütün var olun. Sizlere teşekkür ediyoruz, gür ki varsınız.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise festivalin Kayseri için nazik bire bir zenginliğe ve kazanıma dil olmasını diledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Dairesi Başkanı Serkan Egemenlik Erkmen üstelik festivalin düzenlenmesindeki temel amacın kültürel değerlerin korunması, yaşatılması, kuşaktan kuşağa aktarılması ve geleneği sürdüren sanatçıların sanatlarını ve geleneği tanıtması olduğunu anlattı.

Anadan Görme ahali sanatlarının sanayileşme, asrileşme, globalleşme, istihlak kültürü ve teknoloji çağının getirmiş olduğu doğru ve acul değişimlerle namevcut olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkati calip Erkmen, şunları kaydetti:

“Tığ, Araştırma ve Terbiye Umumi Müdürlüğü kendisine halkiyat araştırmacıları marifetiyle ülkemizin güçlü çok bölgesinde gerçekleştirdiğimiz geleneksel sanatlarımızı taşıt altına alıyor ve Türkiye’nin bu konudaki yetişkin hars hafızalarından biri olan Halk Kültürü Vukuf ve Doküman Merkezi aracılığıyla bunları anahtar altına alıyoruz. Şu an Halk Kültürü Bilgi ve Doküman Merkezimizde araştırmacıların hizmetine arz etmek amacıyla amade mevcut 200 binin üzerinde belge var. Yapmış olduğumuz okkalı icraat neticesinde bugüne kadar 21 konkre sıfır kültürel miras unsurumuzu UNESCO’ya kaydettirdik, insanlığın yassı mirası namına. Yeryüzü çok unsur kaydettiren ülke yerine 4’üncü sıradayız.”

Konuşmaların peşi sıra 7 Ağustos tarihine kadar bitmeme edecek festivalin açılışı gerçekleştirildi.

Vali Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç ile Ekin ve Turizm Bakanlığı El Kültürü Dairesi Başkanı Erkmen, tarihi Kayseri Kalesi’nde açılan stantları gezerek, sanatçılardan çalışmaları karşı vukuf aldı.Share: