Karadeniz’den sarsıntı bölgesine müzaheret seferberliği dokuzuncu günde dahi sürüyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kalaba, Bayburt ve Gümüşhane’birlikte vatandaşlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor.

Trabzon’da, Valilik koordinasyonunda Hamamizade İhsan As Hars Merkezi’nde oluşturulan Hareket Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile Beşirli Çok Gayeli Spor Kompleksi’ne ulaştırılan yardımlar dokuzuncu günde bile sürdü.

Trabzon Valiliği ve Ortahisar Kaymakamlığı öncülüğünde temin edilen 15 mobilize abdesthane, 11 cıvıl cıvıl duş, 4 ayakyolu ve 2 sidiklik bile hareket bölgesine ulaştırıldı.

Kentte ayrıca depremzedeler için 20 kıpırdak tuvalet ve duş, Ortahisar El Yetişek Merkezi kursiyerleri ve kadın derneklerinin atkı, bertik ve elbise, Trabzon Mesleki ve Beceri Rum Lisesinde üstelik gine öğretmen ve öğrencilerin desteğiyle soba üretimi devam ediyor.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda vatandaşların desteğiyle temin edilen soba ve odunlar, günce tırlarla zelzele bölgesine ulaştırılıyor.

Ortahisar ilçesindeki 80. Sene Haddinden Fazla Programlı Anadolu Lisesinde kurulan fırında dahi üretilen 15 bin ekmeğin bölgeye sevki sürüyor.

Ortahisar Belediyesince afet bölgesinde gezgin yemekhane kurularak, değme devir Hatay’da 1500, Adıyaman’birlikte 1000 depremzedeye sabah kahvaltı, gün ortası ve akşam ise dört çeşit kemirmek servisi yapılıyor.

Afganistan Hazaraları Ekin ve El Birliği Derneği dahi 22 gönüllüsüyle 2 tır su ve azık yardımını bölgeye ulaştırdı.

Kentte antrparantez Il koordinesinde gelen 2 bin 500 depremzede amacıyla Beşirli Haddinden Fazla Gayeli Spor Kompleksi’nde giyim ve besin ihtiyaçlarını karşılamalarına müteveccih “içtimai market” oluşturuldu.

Öte yandan çalım yapı ve STK’lerden depremin geçmiş anından itibaren bölgeye gönderilen personel, vesile ve hisse senedi makinesi sayısı da zaman bakımından 3 bin 283 personel, 581 açar ve 319 aksiyon makinesine ulaştı.

İnsani arkalama namına de zelzele bölgesine 300 tır, 358 kamyon ile 123 âdeta çevirici gönderildi.

Ülkü Ocakları Yetişek ve Hars Vakfı Trabzon İl Başkanlığı ise depremden etkilenen illere savmak, su, süt kuzusu maması, çağa bezi, saflık malzemeleri, battaniye, kışlık üst, soba, odundan oluşan 7 tır arkalama malzemesi gönderdi.

Rize

Güneysu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 7 giyim atölyesinde 110 gönüllü kursiyer, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için battaniye, çocuk battaniyesi, bebek takımları, ezik, argaç, kutup eşofman takımları ve polar montlar dikiyor.

Atölyelerdeki çalışmalara katılan 80 yaşındaki Neriman Bayraktar, süt kuzusu giysisi ve majör eşofmanı dikerek katkıda bulunuyor.

El Yetişek Merkezi Müdürü Adnan Yığcı, gazetecilere, atölyelerde şu ana büyüklüğünde üretimi gerçekleştirilen 38 battaniye, 20 çocuk battaniyesi, çağa takımları, bertik, atkı, kutup eşofman takımları ve kutup montların bir kısmını yer sarsıntısı bölgesine ulaştırdıklarını söyledi.

Yığcı, 406 kışlık giysinin dahi paketlendiğini belirterek, “Dikimi gerçekleştirilen üst baş, AFAD tarafından hareket bölgesine, Güneysu Kaymakamlığı ve İlçe Milli Terbiye Müdürlüğümüz vasıtasıyla ilçemize ve bölgemize gelen afetzede ailelere ulaştırılmaktadır.” dedi.

Giresun

Giresun’dan Il koordinesinde zelzele bölgelerine bütün 432 araçla yardım malzemesi, 51 kazmaç, 6 kanal kazıcı, 8 vinç, 19 itfaiye ve arazöz, 28 ambulansın dahi aralarında bulunduğu hep 475 açar atıf edildi.

Kentten 2 bin 74 personelin görevlendirildiği bölgeye, 35 yaşam konteyneri, 16 abdesthane ve cağ konteynırı, tıpkı karavan ile 76 jeneratör üstelik ulaştırıldı.

Cıvıl Cıvıl

Ordu Valiliğinden yapılan yazılmış açıklamada, depremin olduğu geçmiş günden bu yana bölgeye 488 iş makinesi ve aracın birlikte 1882 personel ile 140 tır ve kamyon dolusu müzaheret malzemesi gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Cıvıl Cıvıl Ticaret ve Sanayi Odasınca başlatılan konteyner kampanyası bitmeme ediyor.

Yer Sarsıntısı bölgesinde “Kalaba Köyü” kampanyası kapsamında şimdiye kadar yapılan bağışlarla 104 taşımalık alınabilecek bağışa ulaşıldı.

Bayburt

Bayburt’ta karye ve hat mahalle muhtarlarının zelzele bölgesine yardımları sürüyor.

Bayburtlu Muhtarlar Derneğince Vilayet koordinesinde bugüne büyüklüğünde bölgeye 13 tır müzaheret malzemesi gönderildi.

Ayrıca muhtarlar özlük aralarında topladığı 1 milyon liranın üstünde nakdi yardımı üstelik AFAD’a bağışladı.

Dernek Başkanı Ebubekir Altındaşoğlu, Ilbay Cüneyt Epcim önderliğinde depremin acısını kaplamak üzere muhtarlar beyninde kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugüne büyüklüğünde nakdi ve ayni yardımlar yaptıklarını tamlayan Altundaşoğlu, “Muhtarlarımızdan Tanrı razı olsun. Şu temel kadar 13 tır yardım malzemesi gönderdik. 1 milyon liranın üstünde yardım topladık. Türkiye’dahi olan bilcümle felaketlerde seçkin antlaşma devletimizin ve milletimizin beraberinde olduk. Bundan dünya cümle muhtarlarımıza teşekkürname ediyorum.” dedi.

Öte yandan Gümüşhane’den da zaman 3 tır arkalama malzemesi bölgeye gönderildi.

Share: