Karadeniz’de 5 ilde 752 yerleşim adına erişim sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Gümüşhane ve Giresun’de, kar zımnında 752 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’bile kar iki gündür aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Kar zımnında merkezde 55, İkizdere’de 29, Çayeli’nde 27, Kalkandere ve Çamlıhemşin’bile 18’er, Pazar’bile 10, Derepazarı’nda 9, Hemşin’bile 8, İyidere’birlikte 6, Ardeşen’dahi 5 ve Fındıklı’üstelik 2 görünmek üzere 187 köye erişim sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 96 personeli, 53 aksiyon makinesi yardımıyla yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları ekipleri da Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’na ulaşımın sağlandığı yolda, kar ayıklama ve buzlanmaya alın tuzlama çalışması yapıyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı vadi vadi 15 santimetreye, yaylalarda ise 1 metreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’üstelik bile kar erdemli kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış zımnında Şalpazarı ve Tonya’dahi 16’şar, Dernekpazarı ve Çaykara’birlikte 12’şer, Beşikdüzü’nde 11, Of’ta 10, Araklı’bile 8, Köprübaşı ve Akçaabat’ta 6’şar, Sürmene’de 5, Düzköy’bile 4, Arsin, Çarşıbaşı ve Hayrat’ta 3’er, Vakfıkebir’üstelik 2 olmak amacıyla 117 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Sefer Yapım, Bakım ve Tamirat Daire Başkanlığı ile ilçe belediyelerinin 474 personeli, 237 araçla yolları ulaşıma fora etmek amacıyla çalışmalarını koordineli şekilde sürdürüyor.

Giresun

Giresun’dahi kar zımnında 236 köye muvasala sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye bakarak Görele’de 53, Tirebolu’bile 36, Espiye’dahi 25, merkezde 24, Dereli’birlikte 20, Çamoluk ve Keşap’ta 15’er, Bulancak ve Yağlıdere’de 12’şer, Eynesil’birlikte 11, Doğankent’te 9 ve Güce’bile 4 karye yolu kar zımnında kapandı.

Ekipler, tutkun yolları ulaşıma açmak için çalışmalara devam ediyor.

Artvin

Artvin’de faal olan kar sonrası 192 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Şavşat’ta 51, Borçka’da 38, merkezde 27, Ardanuç’ta 24, Yusufeli’nde 21, Arhavi’birlikte 20 ve Murgul’dahi 11 köye muvasala sağlanamıyor.

İl Özel İdaresinin 87 personeli, 42 gelişim makinesi ile yollarda karla mücadeleyi sürdürüyor.

Şehir merkezinde kar kalınlığı saha saha 30 santimetreye ulaştı. Şehremaneti ekipleri, anne caddelerin yanı sıra mahalle ve sokak aralarında bile kar tasfiye çalışmalarına bitmeme ediyor.

Atabarı Ski Merkezi’nde üstelik kar kalınlığı 1 metreyi aştı.

Gümüşhane

Gümüşhane’bile kar zımnında 20 köy önünde ulaşım sağlanamıyor.

Kar dolayısıyla Kürtün’dahi 15 ve Torul’dahi 5 köyün yolu kapandı.

İl Hususi İdaresi ekipleri, ilişkin yolları ulaşıma tahsis etmek için düzentileme gerçekleştiriyor.

Share: