İliği sebebiyle hayata tutunduğu kişiye ‘Süper kahramanım’ notuyla tezkere gönderdi, gelen cevapla yıkıldı

Adana’dahi kan kanseri tedavisi gören ve ilik naklinin ardı sıra sağlığına kavuşan 8 yaşındaki Elif, bağışçısına ‘teşekkür ederim süper kahramanım’ notuyla fotoğraf çizip gönderip tanışmak istedi. Fakat âdeta Elif verici olan kişinin ağabeyinden gelen “kardeşim gidiş geliş kazasında hayatını kaybetti” mektubuyla yıkıldı.

Adana’üstelik 2 yıl geçmiş bacaklarında göverti, yüzünde kırmızı noktalar beliren Elif Hilal Zayıf’a (8) kan kanseri teşhisi konuldu. Kimyasal Tedavi gören ve saçları dökülen Elif’e ilik nakli sonucu alındı.

9 donörün mızrap iliği yüzde 100 düzenli daha çok. Bildirme akıllıca gerçeklik hücre bağışçısından alınan ilik, minik kıza nakledildi. Aceleten iyileşen minik Elif, hayata tutunmasını sağlayan ‘süper kahramanı’ ile tanışmak istedi. Elif Ayça, Türkiye Temel Göze Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla katiyen görmediği, adını da bilmediği verici amacıyla çizdiği resmi gönderdi.

Mektuba denk alamayan Elif ve ailesi, mayıs ayında ikinci aynı pusula daha kaleme aldı; minik kız hayata tutunmasını sağlayıcı donörüyle tanışıp teşekkür gitmek istediğini belirtti. Karşılık, 3 ay sonrasında geldi.

“Kardeşim sizleri göremeden son etti”

Donörün ağabeyinin yazdığı mektupta, şu ifadeler yer aldı:

“İyi mi söylenir, bereketli mi izahat yapılır bilemedim fakat kardeşim sizleri göremeden mevt etti. Sizden gelen önceki mektubu okuduğunda o kadar sevinmişti kim bunu derhal bizimle paylaştı. Yüzündeki o cümbüş gözümün önünden katiyen gitmiyor. Kardeşim, yaşamının baharındaydı. Keşke ancak keşke bu kaymakamlık yaşanmasaydı; sizler üstelik onu tanıyabilseydiniz. Ego ve akrabalarım, sizi bundan sonra bizlerden biri namına görüyoruz. Annem ve babam üstelik sizlerle tanışmayı o derece çokça istiyorlar kim, evlatlarının acısını tıpkısı nebze birlikte olsa bu şekilde dindirebilmeyi umuyoruz.”

“Öldüğünü duyunca dolgunca üzüldüm”

Donörden alınan ilikle hayata bağlanan Elif Ayça Sıska, “Her ne kadar onu tanımasam bile onu bol seviyorum” dedi. Donöründen “Süper kahramanım” diye niteleyerek bahseden minik kız, “Öldüğünü duyunca fazlaca üzüldüm, fazlaca ağladım. Şu anda karşımda olsaydı ona sıkı sıkıya sarılıp, teşekkürname ederdim” ifadesini kullandı.

“Birbirimize sarılıp ağladık”

Elif’in anası Betül Demirbaş, “Kızıma ilik nakli yapıldığı evvel günden beri verici için hep haddinden fazla teşekkürname ediyordum. Kızıma hayat verdiği amacıyla onunla tanışmak istedik. Direkt irtibat kuramadığımız amacıyla yetkililer tarafından kızımın yaptığı resmi onlara gönderip tanışmak istedik. Fakat karşılık gelmedi. Daha sonra yeniden kitap geldi. Bu mektuba bir müddet sonradan gelen cevapla yıkıldık. Günlerce ağladım. O benzeri can verip gitti. Biz süper kahramanımız ferişte oldu diyoruz. O çokça sunturlu benzeri husus yapıp elan 25 yaşında bu dünyadan ferişte yerine gitti. Mektubu aldığımda kızımla beraber birbirimize sarılıp ağladık. Zaten bile ailesine ulaşıp, onlara tıpkı başsağlığı dileğinde çıkmak isterim. Aileyi arıyoruz. Bir Tane talep ve arzumuz, onlara ulaşıp taziyede bulunmak, mezarına gidip dua eylemek” dedi.

Anne Demirbaş, kendisinin bile gerçek göze bağışçısı olduğunu Türkiye’üstelik herkesi kök göze bağışı yapmaya davet ettiğini belirterek, “Ihtimal verdiğiniz soy göze Elif üzere tıpkı kişiye fert olacak” diyerek konuştu. – ADANAShare: