İki kolu ve benzeri bacağı olmayan adam yaptıklarıyla hayrete düşürüyor

14 yaşında neşelilik akımına kapılması sebebiyle iki kolu ve bir bacağını kaybeden Sebahattin Genli, hem eksiksiz ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor hem birlikte birbirinden iyice maket evler yapıyor. Davul bile araklayan Genli’nin en iri hayali ise Haluk Levent ile bire bir sahneyi paylaşabilmek.

Kocaeli’nin Bataklık ilçesinde hayat dolu 61 yaşındaki Sebahattin Genli, azmiyle herkese eş oluyor. 14 yaşındayken faaliyet akımına kapılması cihetiyle iki kolunu ve tıpkı bacağını kaybeden Genli, umudunu katiyen kaybetmedi. Müziğe sarılan Genli, ilk yerine bongo peşi sıra davul alarak hem göstergeç programlarında hem dahi sıkıntılı dışında müzikle ilgilendiren çalışmalarına devam etti. Yeteri desteği alamayan Genli, 27 senelik enstrüman hayatına akıbet verdi. 1999 depreminde sonra kullanılmamış arayışa giren Sebahattin Genli, evinin çatısında maket evler yapmaya başladı. Sebahattin Genli, nazik gayreti ve çabalarıyla 36 yıl boyunca 10 bini çok maket eş yaparak sattı. Görenlere hayrete düşürecek becerisiyle büyük takdir toplayan Genli, küstüğü müziğe ayrı tıpkı şiddetli duyuyor. Baterisinden bahsederken “çarkıt sevgilim” diyerek hitap fail Genli’nin bir tane isteği Haluk Uzun’le sahne ahzetmek.

“Bende biçim değişikliği var amma can kuşu değişikliği yok”

Avlu hikayesini anlatan Sebahattin Genli, “Henüz 14 yaşındayken, 1974 senesinde faziletli gerginlik hattına kapılarak iki dal ve ayrımsız bacaktan oldum. ‘Hep yatmakla olmaz’ dedim ve iyilik sürecimden sonra baget aldım ve onları kollarıma bantladık. Evdeki tencere ve sürahilerle çalgı aleti oluşturdum. Belli ayrımsız süreden sonra bongo aldım ve düğünlerde, cemiyetlerde bulunmaya başladım. Bu yetmedi davul aldım. 25 senelik çalgı aleti hayatımı noktaladım. İlk olarak Sevinçli Yar’ın programında bongo çaldım. 1980 senesinde aynı teklifle yetersiz dışına çıktık ve Erkan Ocaklı’ya sahnede eşlik ettim. 10 yıl evvel müziği bıraktım amma içimde bibi öyle tıpkı aşk var ki, bana ayrımsız podyum verseler yine başlarım. Sahnede davul görünce duygusallaşıyorum. Bateri benim bozuk sevgilim. Ben çokça güzel şeyler başardım. Sakat oluşumu tek antlaşma akseptans etmedim zira mânialı kayırıcı çalışmayan, üretmeyen kişidir, ego bütün ürettim. Bende form değişikliği var amma ruh değişikliği namevcut. Bariyer kafalardadır, bedende değil” dedi.

“Beni buraya getiren hırstır”

1999 depreminin arkası sıra maket evler yapmaya başladığını kaydeden Genli, “1999 depreminden sonra çadırdan çokça sıkıldım ve korkularımı yenme gayeli hakeza benzeri işe koyuldum. İnsanların gözüne, ruhuna ve duygularına hitap etmeye rehber oldum fakat onlar bana kanıt olmadı. Yaptığımı hissettiğim bire bir molekül birlikte muvaffakiyetli oldum. Maket evleri 36 yıldır yapıyorum. Şu asıl büyüklüğünde 10 bine mail im ortaya çıkardım. Beni buraya getiren hırstır ve hayata alın bağımdır. Hayattan gusto almayı bilin, ego anca yapıyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Bana Haluk Uzun geçişsiz, benim favorim o”

Müziğe olan aşkının bitmediğini söyleyen Genli, “Bana fırsat verilse müziğe anlayışsız dönmek isterim, ortalığı yıkarım. Ruhumda o büyüklüğünde adamakıllı benzeri saz ruhu var kim, benim zımparam da takır takır ediyor. Müziği bırakmamın sebebi yeteri, desteği alamamış olmamdır. İnsanlar beni görmeyince kendimi atölyeye kapadım. Tıpkısı gün umutlarıma ereceğim, Haluk Levent’in bu işe halk atacağını haddinden fazla çokça ferah biliyorum. Bana Haluk Uzun lazım, benim favorim Haluk Levent” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: