Iğdır’da Kerbela Şehitleri’ni ihtifal etkinlikleri başladı

Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü Kerbela olayının elgin edildiği etkinlikler, Iğdır’dahi başladı.

Caferi mezhebine mensup vatandaşlar, herhangi bir yıl aşure ayı ayının önceki gününden başlayıp 40 devir süresince Kerbela’dahi Yezid marifetiyle katledilen Hazreti Hüseyin ile 72 yarenin yasını tutuyor.

Vatandaşlar, site genelindeki evlerin balkonlarına ve cami minareline yağız pankartlar ile “Iğdır’birlikte Sünni-Şia İmam Hüseyin’in yasını tutuyor. Hz. peygamberimize başsağlığı diliyor” pankartları asıldı.

Kent merkezindeki Zübeyde Hatun Bulvarı’na kurulan dev çadırlarda Kerbela olayının maketlerle canlandırılması yapılarak, şehrin hayatiyetli caddeler siyah bayraklarla donatıldı.

Organizasyonları gerçekleştiren gönüllülerden Iğdır Günışığı Derneği Avrat Kolları Başkanı Çınar Orion, gazetecilere, seçkin yıl olduğu gibi bu sene bile düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Hz. Hüseyin’in yasını tuttuklarını ve davasını insanlara anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu matemin kestirmece 1400 yıldır müddet gelen aynı yas olduğunu anımsatan Orion, “Zaman başlayan ve kırk gün süren, Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in katledilişinin acısının ikna etmek ve acısını önce günmüş gibi yaşatmak amacındayız. Asırlardır müddet gelen İmam Hüseyin’in yasını tutmaya başladık. ” dedi.

Vatandaşlar, Aşure Ayı ayının 10. gününe kadar akşamları camilerde toplanıp yas törenleri düzenleyerek, 10. günde ise Aşura Merasimi ile Hz. Hüseyin ve 72 yakını anılacak.Share: