Icra Vekili Kasapoğlu: “Son 4 yılda uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 adet madalya elde ettik”

Burdur’da Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Strateji Arama Çalıştayı düzenlendi.

Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Takip Taharri Çalıştayı ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Arkası Sıra 2022 yılı Afyon Ünilig Finalleri lansman filminin izlenmesi ile bitmeme etti.

Çalıştayın açım konuşmasını yapan Burdur Valisi Ulvi Arslantaş, Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonunca planlı çalıştayımızın sunma eke ruzname maddesinin, yükseköğretim çağındaki gençler beyninde spor kültürünün yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Arslantaş, “Çünkü garaz kitlemiz olan yükseköğretim öğrencileri ortada spor aktivitelerinin yaygınlaştırılması, tabiri caizse inhibütör doktorculuk nevinden aynı vazifedir. Gençliğin teravet ve enerjisinin makul kanalize edilmesiyle, bireyin ve toplumun dal düzey kâr göreceği muhakkaktır. Devletimiz akıbet yirmi yılda spor madun yapısına ülkemizin tamamında olduğu kabilinden ilimizde üstelik çok korkulu yatırımlar yapmıştır. Maksadın hasıl olması üzere spor faaliyetlerine katılımın ziyadeleştirilerek, yatırımların fonksiyonel ayla getirilmesi elzemdir” şeklinde konuştu.

“7’den 70’e herkesi spora heveslendirme edecek projeler hayata geçiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu ise çalıştaydaki konuşmasında, çalıştaya katıldığı üzere çokça mutlu olduğunu dile getirerek, “Hava ve mutlulukla tabir etmeliyim ki Türkiye artık tıpkı spor ülkesi. Serencam 20 yılda on binlerce spor tesisi inşa ettik. 81 vilayetimizin tamamını eserlerle, tesislerle donattık. Mukavim çokça branşı havi yaşayan tıpkı spor altyapısı meydana getirdik. Hem 81 ilimizde halkımız günün gelişigüzel saati, iştiyak ettiği spor branşına rahatlıkla erişebiliyor, hem dahi ülkemizi uluslararası arenada katakulli edecek sporcuları sürdürülebilir benzeri tatlılıkla yetiştiriyoruz. Yığın sporu üzere ayrı, takat sınırı sporu üzere ayrı stratejiler, politikalar uyguluyoruz. Kitle sporunda spora ilgiyi artıracak, 7’den 70’e herkesi spora teşvik edecek projeler hayata geçiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projesiyle 5 milyondan çok vatandaşımıza yüzme öğrettik. Basket seferberliğimizle ülkemizin seçme yerine potalar, sahalar, 3×3 basket alanları nesir ettik. Karı odaklı spor anlayışımızla, kadınlarımızın spora erişimine müteveccih zorlukları ortadan kaldırdık” ifadelerini kullandı.

“Sportif kabiliyet taramasında 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik”

İlkokul çağına büyüklüğünde uzanan sistematik tıpkısı emek anlayışının bahis konusu olduğunu hatırlatan Nazır Kasapoğlu, “Sportif kabiliyet taraması ve spora yönlendirme projesiyle beş 3. sınıfta 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik. Spora öğür olanları belirledik. Çaplı olanları branşlara yönlendirdik. Şehirlerimize 92 sayı Spor Lisesi kazandırdık. 20 yeni spor lisemiz ise nesir aşamasında. Bu liseleri hayata geçirmekle kalmadık, Milli Terbiye Bakanlığımız ile imzaladığımız koalisyon hükûmeti protokolüyle işlevselliklerini birlikte artırdık. Branşlarda üstün yetenekli olanları gençlerimizi, Sportmen Terbiye Merkezlerimizde yetiştirme programlarına karışma ettik ve maddesel kendisine onları desteklemeye başladık. Hali hazırda 49 Sportmen Yetişek Merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz eğitim görüyor” diye niteleyerek konuştu.

“Sonuç 4 yılda arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 sayı madalya elde ettik”

Olimpiyatlara katılacak ve katılması beklenen yetenekli sporcuları genişlik gündeş antrenman teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Tedbir Merkezleri’ni hayata geçirdiklerini anlatan Nazır Kasapoğlu, “Şu zaman itibariyle 1247 sporcumuz, Acun ve Avrupa Şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles olimpiyat ve paralimpik oyunlarına hazırlanıyor. Sporcuları yetiştirirken onların tam ihtiyaçlarına ve problemlerine müteveccih dahi analizör ürettik. Onları hedeften saptıracak, motivasyonlarını düşürecek spor dışı meselelere alın daim destekledik.Sportmen Toplumsal Destek Programımızla gerekseme duydukları giderek sporcularımızın birlikte oluyoruz. Yeniden terbiye mi, yoksa spor mu vahim aynı sorun kendisine önümüzde duruyordu. Milli Sporcu Bursuyla bu ikilemi tarihe gömdük. Muvaffakiyetli milli sporcular lise ve üniversitede %100 burslu kıraat şansına kavuştu. Bu sayede ilerleyen dönemlerde spor dışı kariyer yarmak isteyen sporcu gençlerimiz amacıyla dahi yeni sahalar küşade oldu. Bütün bu gayretlerin böylelikle hangi oldu biliyor musunuz? Aç sporcu havuzumuz büyüdü. Aç spora doğrulum arttı. Aç sporu tevdi oranlarında ise sakil bire bir tenakus meydana geldi. Türkiye adına, son 4 almanak süre içerisinde, uluslararası organizasyonlarda 19 bin 620 nüsha madalya elde ettik. Sporcularımız, hoppadak bu sene 5 binden çok uluslararası madalya kazandılar. Bunların bütünü gayretlerin meyveleridir” dedi.

“Gençlere güveniyoruz”

Gençlere güvendiklerini ve inandıklarını tamlayan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ellerinde imkan olduğunda neleri başardıklarını görüyoruz. Neleri başarabileceklerini haddinden fazla bereketli biliyoruz. Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı gençlerin bakanlığıdır. Bugüne kadar olduğu kabil, hangi alanda neye ihtiyaçları olursa, bindi istedikleri her ant kül imkanlarımızla onların beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz. Üniversitelerimizde sporun gelişmesi amacıyla desteklerimizi sürdüreceğiz. Federasyonumuzun, sporcu ve antrenörlerimizin hep yanındayız ve bütün beraberinde olacağız.”

Konuşmaların arkası sıra Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Strateji Taharri Çalıştayı’nın küşat oturumuna geçildi. Basına tutkun namına gerçekleştirilen küşat oturumu ihsan takdimi ve fotoğraf çekimi ile akıbet buldu.

Çalıştaya Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun beraberinde, Vali Ulvi Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Icra Vekili Yardımcısı Münezzeh Yunus Ersöz, İl Uyanık Komutanı Açıkgöz Miralay Mustafa Güder, Eğitim Araştırma ve Eş Güdüm Umumi Müdürü Mehmet Ata Öztürk, Cesaret Yurtlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül, Doğruluk Komisyonu Başkanı Musa Talih, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu (TÜSF) Umumi Heyet Üyeleri, akademisyenler ve sporcular katıldı. – BURDUR

Share: