Gün Doğusu Anadolu’dan yer sarsıntısı bölgesine yardımlar artarak devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla Kars, Ardahan, Iğdır, Erzincan ve Erzurum’dan afet bölgesine yapılan yardımlar devam ediyor.

Kars Valiliği ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde yürütülen arkalama çalışmalarına bindi üzere vatandaşlar, dirim malzemesi ve yiyecekleri Kars Belediyesi, İHH ve Toyluk Merkezlerine getirildi.

Kars Valisi ve Belediye Komutan Vekili Türker Öksüz’ün talimatıyla toplanan yardımlar, vatandaşların desteğiyle merkezden tırlara yüklendi.

AFAD İl Müdürlüğüne ilgili depolardan ise 400 çerge, 1920 battaniye, 1692 akak, 216 familya aş damı seti, 1320 yastık-bürgü seti ile vatandaşların topladığı 9 tırlık materyal afetzedelere ulaştırılmak amacıyla Şanlıurfa’ya gönderildi.

Sarıkamış Ski ve Snowboard Eğiticileri Derneği bile hareket bölgesinde insanların üşümümesi için 120 kayak montu hazırladı. İlçede yardımlar toplanmaya devam ediliyor.

Ardahan

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, hareket bölgesine 2 tır hareket makinesi ekipmanı gönderildiğini söyledi.

Toplanan gıda ve benzeri yardımlarında gönderileceğini dile getiren Öner, “Haddinden Fazla sayıda kamu görevlisi gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Bizzat ayni yardım kampanyası başlattık ve hangi çeşit yardımların alındığını toplumsal iletişim araçları hesaplarımızdan belirttik. Zaman bizzat sivil topluluk kuruluşlarımızı de arayarak, Ardahan adına vacip olanı yapmak için yardıma nida ettim. Antrparantez medyamızdan yardımların yapılması üzerine duyar davranmaya nida ediyorum.” dedi.

Iğdır

Iğdır’dan bile afetin yaşandığı bölgeye 9 tır yardım gönderildi.

Iğdır Valiliğinin koordinesinde AFAD İl Müdürlüğü bahçesinde kurulan çadırlara vatandaşlar site merkezi ve ilçelerden müzaheret malzemelerini gönderiyor.

Gelen malzemeler bu çadırlarda türlerine bakarak ayrılıp kolilere konularak tıra yüklenip afetin yaşandığı bölgelere gönderiliyor.

Erzincan

Erzincan Valisi Mehmet Kibrit, depremin evvel anından itibaren 45 gelişim makinesi ile değişik alanlarda 437 personelin göreve gittiğini söyledi.

Çalınmış, AFAD binasında düzenlediği basın toplantısında, amme haricinde özel sektörden ise gönüllü namına 83 kişinin arama istirdat faaliyetinde gezmek için hareket bölgesine gittiğini belirtti.

Yardımlara bindi verenlere teşekkür fail Kibrit, “Burada mazi 5 tır yardım toplandı. Lokomotifliği Erzincan Ticaret ve Uran Odası, esnaflarımız, hareket insanlarımız yaptı. Boğuk bire bir felaketle yüz yüzeyiz amma bu ilişki ve el birliği yaraları çabuk zamanda saracağımızı gösteriyor. Cenabıhak birliğimizi beraberliğimizi daima etsin.” dedi.

Erzurum

Erzurum’un Horasan ilçesinde de toplanan yardımlar deprem bölgesine gönderildi.

Valilik ve AFAD koordinesinde hesaplı müzaheret çalışmalarına korumak üzere toplanan hayat malzemesi ile yiyecekler, Horasan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı’na ilgili depolara getirildi.

Burada bitirmiş, polis güçleri, öğretmenler ve vatandaşların destekleriyle paketlenen malzemeler, 2 tıra yüklenerek hareket bölgesine gönderildi.

Gönüllülerden öğretmen Fatih Veteriner, yaşanan depremden yağlık ilçe halkı olarak harekete geçtiklerini söyledi.

Share: