Genç okçular, olimpiyat hedefini 12’den vurmak istiyor

Tüvana milli okçular İpek Tutukevi ve Yakup Baht yer şişman hayallerinin olimpiyatlarda Türkiye’yi anlatmak olduğunu söyledi.

Milli sporcu İpek Tutukevi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okçulukla lise çağında tanıştığını belirterek, ” İzmir’de ortaöğretim 1’dahi okurken arkadaşımın okçuluğa başlaması beni dahi etkiledi. Bu spora 2017 yılında başladım. 2019 yılında da milli takıma girdim. Orada topluluk adına acun birinciliği ve üçüncülük elde ettik. Gençlerde bireyselde dünya ikincisi oldum.” diye konuştu.

Aynı zamanda üniversite eğitimine devam ettiğini anlatan 20 yaşındaki İpek, olimpiyatlarda Türkiye’yi piyes etmeyi hedeflediğini söyledi.

Ege Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Bölümü öğrencisi olduğunu aktaran milli sporcu, şunları kaydetti:

“Hem spor yapıyorum hem da okuyorum. Okçuluk hem fiziksel hem birlikte zihinsel ayrımsız branş. İyi hissetmenizi ve odaklanmanıza katkı sağlayıcı bire bir branş. Duruş bozukluğuna dolgunca geldiği amacıyla doktorların bile tavsiye mektubu ettiği bir kol. Herkese tavsiye ederim. A milli takıma girerek ülkemi sunma dolgunca şekilde görünmek istiyorum. Dünya şampiyonlarında merhale yapmak yeryüzü iri hedefim. Okçuluğun aynı sonu namevcut. Onun üzere yapabildiğim kadar bu branşı sürdüreceğim. Hayalim ülkemi olimpiyatlarda afişlemek ve oradan madalya ile yaklaşmak.”

Yakup Nasip: “Hayalim acun şampiyonu atılmak”

Milli kemankeş Yakup Nasip de olimpiyatlarda Türkiye’yi hile etmeye odaklandığını söyledi.

Okçuluğa genel ağ süresince izlediği videolar sayesinde alçalma saldığını belirten Yakup, “Henüz sonraları babamın desteğiyle 2017 tıpkısı okçuluk kulübünde spor yapmaya başladım. 2018 yılında da milli takıma seçildim.” dedi.

5 almanak süreçte millî ve arsıulusal çokça sayıda aşama elde ettiğini anlatan Yakup, şunları kaydetti:

“Bireyselde Avrupa ikinciliği elde ettim. Takımlarda de Avrupa şampiyonu olduk. Geçen sene faziletkâr nokta atarak A takıma karışma oldum. Arkası Sıra Antalya’dahi planlı şampiyona üstelik hem bireyselde hem takımlarda bir numara olduk, mix yarışlarında dördüncü olduk. Sabık aylarda Almanya’birlikte planlı Avrupa şampiyonasında bireyselde ikincilik, mızıka yarışlarında ise böke olduk.”

Yakup, okçuluğun mühlik sıfır herkesin yapabileceği benzeri dal olduğunu aktararak, “Okçuluk mental bire bir branş olduğu amacıyla yapılması bayındır tıpkı branş. Ferdî branşlara bilcümle ilgim vardı. Onun için köle kudretli oldum. Okçulukta yarışmalarda kazandığımız muhtemelen bire bir nokta istatistiğimiz oluyor. O puanlarla üstelik dünya sıralaması belirleniyor. Hedefim dünya sıralamasında birinci koyulmak. Hayalim ve hedefim ise olimpiyatlara katılarak tıpkısı çağ acun şampiyonu tevessül etmek.” ifadelerini kullandı.Share: