Erbakan: ‘Kardeş Şehir’ uygulamasını başlattık

Erbakan: ‘Ahi Site’ uygulamasını başlattık

ANKARA – Yeniden Zenginlik Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Sarsıntı bölgesinde koordinasyonu sağlayabilmek açısından ‘Ahi Şehir’ uygulamasını başlattık ” dedi.

Baştan Bol Bolamat Partisi lideri Fatih Erbakan, partisinin umumi merkezinde 6 Küçük Ay tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ele aldığı bir matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ait açıklamalarda bulundu. Depremin geçmiş anından itibaren İl Akse Masaları oluşturduklarını ve bu Akse Masaları üzerinden deprem bölgelerine; 380 tır arkalama malzemesi, 200’ün üstünde gelişim makinesi, 62 elektrik üreteci, 432 keçe, 7 bin 696 koli hıfzıssıhha malzemesi, 3 bin 348 skor ısıtıcı 10 bin 612 nüsha empermeabl, 85 bin 916 kıvılcım kışlık üst, 39 bin battaniye, 220 bin nüsha aldatmak, 58 bin 922 koli su ulaştırıldığını belirtti. Erbakan, Natürel Afetlerle Savaş Bakanlığı kurulmasının gerektiğini ifade ederken ısıdam akarsu kaynaklarının bulunduğu hareket bölgelerinde, sistemli namına, akarsu yalım ölçümlerinin ve argon, bataklık gazı, karbon monoksit kadar gazların ölçümlerinin yapılarak bu bilgileri değerlendirmek amacıyla “Hareket Erken Ihtar Merkezi” kurulması gerektiğini söyledi.

“Cömert Şehir uygulamasını başlattık”

Yer Sarsıntısı bölgesinde ihtiyaçların belirleme edilip hızla çözüm üretilmesini uydurmak için Kardeş Kent uygulaması başlattıklarını belirten Erbakan, “Koordinasyonunu sağlayabilmek açısından baştan refah partisi kendisine ‘Ahi Şehir’ uygulamasını başlattık. Oradaki depremden şişman ölçüde etkilenen 10 ilimizi, kalan 71 ilimizde cömert kent haline getirdik. Örneğin; Malatya’ya 5 devam, 6 şerha, 7 tane batıdaki şehirlerimizde zimmetledik. Şanlıurfa’ya gene 7-8 parça ilimizi, Hatay’a 7-8 lime ilimizi ve böylelikle bilcümle depremden etkilenmeyen bölgelerdeki el teşkilatlarımız, ne yer sarsıntısı iline koruyucu olacaklarını bindi olacaklarını bile bile cereyan ettiler” diye konuştu.

“Bölgede 8 milyon küçükbaş, 3 milyon büyükbaş hayvanımız var”

Bölgedeki küçükbaş hayvan bilimi kocabaş hayvanat bölgedeki hayvanların durumu için da mütekellim Erbakan, “Orada salim küsurat hayvan bilimi maatteessüf ağızotu sıkıntısından muhit aç kaldılar, susuz kaldılar. Bölgedeki teşkilatlarımız, bölgedeki ekinci kardeşlerimiz bizlere bu durumu dile getirmemiz için ilettiler. Bölgede 8 milyon küçükbaş, 3 milyon kocabaş hayvanımız var ve ağızotu fabrikalarının yıkılması veya kişi vatandaşımızın çiftliğindeki yem depolarının çöküntü altında kalması dolayısıyla bu hayvanların beslenmesinde çok ciddi sorunlar yaşandı. Hassaten bizim bölgedeki arkadaşlarımızdan bazıları aşkın gelen ekmekleri batkı olmasın diye niteleyerek bire bir kısmını köylere bu hayvanlara yemeleri için götürdük diye niteleyerek bile anlatım ettiler. Bu noktada bittabi Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın muhakkak birlik yemleme fabrikalarını ağızotu stoklarını çıkartması ortaya koyması ve bu kullanılmamış stoklarında bir miktarını acilen bölgeye ulaştırılması oradaki hayvanların beslenmesinin sağlanması çokça nazik önem sunma ediyor” dedi.

“Ayrımsız henüz ihtimal birlikte tek dönmeyeceğiz”

Zelzele bölgesinin demografik yapısının korunmasının son adım balaban hayati öneme ehil olduğunu ve şişman tıpkı göçün günindi illerine, değişik illere yaşanması ve sonrasında bunların gabi dönmemesinin kocaman aynı coşkunluk oluşturacağına dikkati calip Erbakan, “Bölge mühim açıdan son aşama heybetli ayrımsız toprak. Buranın nüfus bilimsel yapısının değişmesi, buranın boşaltılması, boşalması ülkemizin geleceği açısından, bekası açısından heybetli ayrımsız acı namına görüyoruz. Bununla ilgili 99 Gölcük depreminde illerini, ilçelerini infirak eden kafile fail vatandaşlarımızla ilgilendiren yapılan araştırmalar çokça oylumlu ayrımsız oranda tıpkısı henüz esasen özlük yer sarsıntısı bölgelerine dövme dediklerini ortaya koyuyor. Burada bile bir durumun yaşanması söz konusu. Ankara’daki depremzedelerimizle yaptığımız ziyaretlerimizde, buraya yerleştirilen depremzedelerimizle yaptığımız görüşmelerde kendilerinin da mehabetli tıpkı kısmı ‘Bir henüz belki da hiç dönmeyeceğiz’ demektedirler. Halbuki dönmeleri ülkemiz açısından, milletimiz açısından çok elan hayırlıdır. Bu nedenle nüfus bilimsel yapının bozulmaması itibarıyla alınacak tedbirleri hükümetin alması gerekir. Birincisi bölgede ecnebi uyruklulara ve hukuksal kişilere seçme basamak veya yer satışının kategorik durdurulması şu andan itibaren gereklidir. Öncelikle bölgeden kalkmak istemeyen depremzedelerin ki bunlar de koskocaman aynı miktardır. Bunların bile barınma ısınma ihtiyaçlarının iadelerini karşılanması ve bölgede kalmalarının sağlanması serencam merhale heybetli” ifadelerini kullandı.

Share: