Diyarbakır Valisi Akarsu, Kulp, Lice ve Kocaköy’de vatandaşlarla buluştu

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Ali İhsan Su, Kulp ilçesinde düzenlenen gereç dağıtım törenine katıldıktan sonradan esnaf ziyareti yapıp mahalle muhtarları ve vatandaşlara benzeri araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya bakarak, Akarsu, Vesile ilçesinde Sert Kabuklu Yemiş Yetiştiriciliğini Ihya Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi ile Tarım ve Orman ülke müdürlüğünün aksiyon birliğiyle yetiştiricilere dağıtılan sonuç bahçeleri zihin malzemeleri üzere planlı törene katıldı.

Törende yaptığı konuşmada vilayet ve büyükşehir belediyesi kendisine birçok hizmeti hayata geçirdiklerini belirten Akarsu, Büyükşehir Belediyesi yerine Mazeret ilçesinde eke amal yaptıklarını dile getirdi.

Mazeret ilesinde 2020-2022 yılları beyninde 439 kilometre stabilize sefer yaptıklarını rapor fail Akarsu, 3,5 kilometre kilitlenmiş parke taşı, 1 kilometreden aşkın beton defa ve kez yapımında 5 bin 264 titrem sıcak asfalt serdiklerini söyledi.

Bahane ilçesine otobüs seferleri yerleştirdiklerini kaydeden Su, gençlerin yararlanması üzere ilçede yarı olimpik aynı yüzme havuzu ile kullanılmamış terminal binasının inşasına başladıklarını belitti.

Eğitime çokça önem verdiklerini ifade fail Su, füru için ilçede benzeri Vukuf Evi ve Yüksekokul lise yapmayı planladıklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediyesinin ekincilik alanında haddinden fazla domuzuna işler yaptığına dikkat calip Akarsu, şunları kaydetti:

“İki yılda 16 ilçemizin talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, GAP idaresi ve Tarım bakanlığımızın katkılarıyla siz üreticilerimize tamam yerine 13 milyon 333 bin 000 lira direk alımı yapıp dağıttık. 56 bin 618 fıstık çöğürü, 111 bin sayı badem fidanı, 10 bin 243 sayı koz fidanı dağıttık. Böylece 16 ilçemizde 550 kişiye 177 bin 760 fidanın dağıtımını gerçekleştirdik. Kulp’ta son 2 yılda 98 üreticimize 533 dekar alanında 21 bin 921 falan dağıtımı gerçekleştik. Bunların süresince fıstık çöğürü, badem ve ceviz var. Demincek zaman bile bu fidanların dikildiği bahçelerin korunması için lif örgü, beton rekiz ve payandaları Cenabıhak müsaade verse dağıtımını gerçekleştireceğiz. beraber 10 bin 522 beton direk. 2 bin 94 ayarla. 156 bin metrenin üstünde da dikenli teli sizlere tasdik edeceğiz. Böylece bu yaptığımız bahçelerinin etrafını da inşallah güzelce esirgeme altına alacağız kim, hayvanlar girmesinin ürünlerinize uymazlık vermesin.”

Gereç dağıtım törenin arkası sıra Bahane Kaymakamlığına sabık Akarsu, Kaymakam Mustafa Gözlet’ten ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra esnaf ziyaretine başlayan Su, esnafla arkadaşça yazar taleplerini dinledi. Esnaf gezisi sırasında kendisini izlem fail çocuklara oyuncak armağan edip bakkaldan aldığı dondurmaları izaz etti.

Esnaf ziyaretinin akıbet durağı olan kıraathaneye sabık Akarsu, burada mahalle muhtarları ve vatandaşlarla tıpkısı araya geldi. Vatandaşların sorun ve taleplerini sıcaklıkölçer kayran Su, ivedilikle çözülmesi geren sorunların çözülmesi amacıyla ilgililere talimatlar verdi.

Vesile’a tutkun Ağaçlı köyünde kâin İpek İplik Istihsal Tesisinde incelemelerde kâin Akarsu, daha sonraları Lice ve Kocaköy ilçelerine geçti. Akarsu, Lice ve Kocaköy ile kaymakamlarını ülfet ederek ilçelerle devam eden çalışmalarla ilgili bilgelik aldı.

Akarsu’ya Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Çiftçi, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Büyükşehir Belediyesi daire başkanları eşlik etti.Share: