Devremülk sahiplerini dolandıran şebeke çökertildi: 36 denetim

Devremülk sahiplerini dolandıran şebeke çökertildi: 36 gözaltı

ANKARA – Yaşlıları tuzağa düşürüp devremülklerini ederinden çokça henüz yüksek fiyata eş vaadiyle kandırıp dolandıran suç şebekesine ilgilendiren Ankara merkezli 17 ilde gerçekleştirilen eş anlı operasyonda 36 yabansı gözaltına makbuz. Kanalizasyon üyelerinin henüz geçmiş devremülk sektöründe çalıştığı, buradan edindikleri verilerle tuzağa düşürdükleri vatandaşların etiket bilgilerini çaldıkları ve bu yöntemle bütün 71 kişiyi dolandırarak 6 milyon liralık tutkun gerçekleştirdikleri öğrenildi.

Ankara Inanma Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, ‘Reklam Organizasyonu, Gayrimenkul Danışmanlığı ve Satış Danışmalığı’ adı altında üçüncü kişilerin üstüne kurulu 9 paravan iştirak üzerinden devremülk dolandırıcılığı eden cürüm çetesini belirleme etti. Teknoloji ile arası ongun olmayan yaşlıları ağına düşürüp devremülklerini ederinden çokça elan efdal fiyata eş vaadiyle kandıran dolandırıcılara yönelik Ankara merkezli Adana, Afyon, Antalya, Bursa, Bitlis, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kocaeli, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Sakarya ve Kayseri illerinde 56 şahsa yönelik eş zamanlı operasyonda 36 berbat yakalanarak gözaltına alındı. Firari şahısların yakalanmasına yönelik çalışmaların ise bitmeme ettiği belirtildi.

Rezidansı iş yerine dönüştürerek şeriklik imajı oluşturdukları belirlendi

Dolandırıcıların, özelikle teknolojiden anlamayan müstakbel yaştaki kişilere yöneldiği, devremülk satışının yapılabilmesi için genel ağ sitesine ilan vereceklerini, bunun ortamında 100 bin lira ile 350 bin liralık arasında değer istedikleri öğrenildi. Öte yandan şebekenin, kiraladıkları rezidansı işyerlerine dönüştürürek davet merkezlerinde diksiyonu aklık kadınları gelişim verdikleri ortaya çıktı.

Daha önceki devremülk sektöründe çalışmışlar

Zanlıların henüz evvel devremülk işiyle ilgilendikleri ve kandırdıkları kişilerin verilerini ve iletişim bilgilerini bu yolla çaldıkları belirtildi. Davet merkezi çalışanlarının ise dünyalık sahiplerine ulaşarak fiyatı 100 bin liralık olan devremülklerini 1 milyon liraya as vaadinde bulundukları ve bu yöntemle toplanmış 71 kişiyi tuzağa düşürdükleri aktarıldı.

Tam 6 milyon liralık cılız yaptıkları öğrenildi

Suç çetesinin 63 ayrımlı ayyarlık olayında mecmu 6 milyon lira nahak alacak elde ettikleri öğrenildi. Ekiplerin 50 tevakkuf adresi ve 3 hisse senedi durumunda yaptıkları aramalarda ise servet sahiplerinin verilerinin düzlük aldığı listeler, çağrı merkezi çalışanlarının mağdurlarla şüphesiz konuşması gerektiği ile ilişik bilgelik notları ve mağdurlar ile yapılan görüşmelerde alınan notlar ele geçirildi.

Evraklardaki notlar dikkat çekti

Aramalarda ele geçirilen belgelerde ve evraklarda yazan notlar ise dünyalık sahiplerinin bittabi dolandırıldığını gözler önüne serdi. söz konusu belgelerin üstünde yazan gâh yazılar ise şu şekilde:

“12 yıl geçmiş almış. 3 çocuğu var. Kendisi lise öğretmeni. Aranmış ama yüz yüze görüşmemiş. Tek kullanmıyor. Satmak istiyor. 45 yaşında.”

“Asansör tamircisi. Hiç kullanmamışlar. Bozulmamış tıpkı adam. Salı günü iş yerinden müsaade takanak.”

Share: