Destek ödemelerinin artırılması palavra balığıyla mücadeleyi güçlendirecek

İskenderun Balıkçılar Barınağı

Ağ ören balıkçılar

İskenderun Beceri Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan’ın konuşması

İskenderun Körfezi’nde balıkçılık eden Yusuf Çipo’in konuşması Destek ödemelerinin artırılması balon balığıyla mücadeleyi güçlendirecek

Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Yazıhane Müdürü Gürsel Ateşli:

“Palavra balığıyla mücadelede destekleme miktarı oldukça arttığı üzere balıkçılardan okkalı bire bir talep olmasını bekliyoruz”

Balıkçı Uzun Şahinyüz:

“Destekler, balon balığıyla mücadeleyi artıracak. Bizim amacıyla müjdeli benzeri karar”

HATAY – Palavra balığı avlayanlara sübvansiyon tutarlarının artırılması, fasıl temsilcileri ve balıkçılar marifetiyle olumlu karşılandı.

Resmi Gazete’üstelik yayımlanan, palavra balığı türlerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı işleyen balıkçılara 200 bin adede büyüklüğünde nüsha başına 12,5 liralık, diğer türlerini avlayanlara de 1 milyon adede büyüklüğünde sayı başına 2,5 teklik terviç ödemesi yapılmasına ilişkin kararı, akademisyenler ve balıkçılar AA muhabirine değerlendirdi.

İskenderun Ustalık Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, balon balığı avcılığının desteklenmesine yönelik teşviki olumlu bulduklarını söyledi.

Palavra balıklarının ekosisteme verdiği zararı anlatan Turan, şöyle konuştu:

“Palavra balıklarının çeşni balıkçılığa ve sair türlerin azalmasına müteveccih birçok damarlı etkileri var. Balıkçıların oltalarına ve ağlarını yırtıyorlar antrparantez sahilde yüzenlere tehacüm vakaları dahi bulunmaktadır. Etinde bulunan kırıcı zımnında ticari değeri bulunmamaktadır. Tüketildiği takdirde insanı öldürmeye kadar gidebiliyor. Tadımlık bu balığın zehirli olması nedeniyle avcılığının yapılmamasından muhit ekosistemde popülasyonları artmaktadır. Biz bire bir şekilde bunu avlayıp teşvik oluşturmazsak bunlar ekosistemde çoğalıp ayrıksı soylu erki değeri efdal balıkların azalmasına sebebiyet vermektedir. Türkiye denizlerinde 8 türü mevcut palavra balıklarının motivasyon mekanizmalarıyla tıpkısı şekilde ekosistemden çekilmesi gerekiyor.”

Palavra balıklarının ekonomiye kazandırılmasıyla ilişik İSTE olarak mütenevvi çalışmalar yaptıklarını belirten Turan, derisinden jelatin ve kolajen, dişinden ise adam diş dolgusu ve şümul amacıyla kaba bap ürettiklerini kaydetti. Bunların dahi patentini aldıklarını dile getiren Turan, balon balıklarının ekonomiye kazandırılması üzere çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

İskenderun Körfezi’nde balıkçılık yapan Yusuf Demir üstelik palavra balığının ağlarına ağır kötülük verdiğini belirterek, “Bu balığın avcılığının hususi olarak yapılması gerekiyor.” dedi.

Balıkçı Garaz Uçan birlikte sunulan teşvikin az buçuk daha yüksek olması gerektiğini rapor etti.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun, Bakanlığın eskimemiş tebliğine bakarak desteklerin artırılmasının oylumlu olduğunu söyledi.

Destekten Iye ve Akdeniz’deki balıkçıların yararlanabileceğini anlatan Ateşin, “Palavra balığıyla mücadelede sübvansiyon miktarı oldukça arttığı amacıyla balıkçılardan aheste tıpkısı irade olmasını bekliyoruz. Kıyılarda istilanın azaltılmasına yarar sağlayacak.” diye konuştu.

Kentte ocak ayından bu yana 9 bin civarında palavra balığı kuyruğunun konfirmasyon edildiğini tabir eden Ateşin, Türkiye’de palavra balığı teslimlerinin yüzdelik 60’lık dilimini Antalya’nın oluşturduğunu vurguladı.

“Balıkçılığı yemlemek açısından fena hâlde bir evolüsyon”

Akdeniz Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da sunma vahim palavra balığı türünün “lagocephalus sceleratus” olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerle gerçekleştirdikleri dalışlarda alçak balon balığıyla karşılaştıklarını anlatan Gökoğlu, “Sonuç yıllarda palavra balığı popülasyonu çok acul artıyor. Akdeniz kıyılarında 7 cins palavra balığı var. Gayrı tamlık canlılara beis veriyor, onların besinlerine, hayat alanlarına kuma oluyor. Balıkçılığı yedirmek açısından evire çevire tıpkısı evolüsyon.” ifadelerini kullandı.

“Destekler, palavra balığıyla mücadeleyi artıracak”

Balıkçı Uzun Şahinyüz, ağlarına sıkça balon balıklarının takıldığını belirterek, “Destekler, balon balığıyla mücadeleyi artıracak. Bizim üzere muştulu tıpkı değişmeyen. Palavra balığı, yan balıkçılığını bitirdi. Desteklerden bilahare vakit kaybetmeden palavra balığı tutmak üzere çıkanlar oluyor. Hesaplı ürem sağlıyor.” dedi.

Balıkçı 70 yaşındaki Süleyman Emen dahi yazın balık avlamanın çok yumruk olduğunu, 50 metre derinlikten sonradan balıklara ulaşabildiklerini ifade etti.

Balon balıklarının bahir ekosistemine zarar verdiğini anlatan Soğurgan, “Balon balıkları misinaları, ağları koparıyor. Kopan plastikler da denizin dibinde kalıyor ve o bölgeye balık gelmiyor.” şeklinde konuştu.Share: