Depremden kurtulan lösemili 4,5 yaşındaki Turna’ya LÖSEV umut oldu

Depreme kan kanseri tedavisi gördüğü Malatya’bile hastanede yakalanan ve otama sürecinin aksamaması amacıyla bir anda Ankara’birlikte LÖSEV’in Lösemili Füru Köyü’ne getirilen 4,5 yaşındaki Turna ve ailesi, yaşadıkları baskı günlerin izlerini silmeye çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra Lösemili Dallar Keyif ve Terbiye Vakfı (LÖSEV), bölgede amansız hastalık tedavisi gören 11 bin ev ile iletişime geçti ve ihtiyaçlarını belirledi.

Deprem bölgesinden şu anne kadar 250 ocak Ankara’ya getirilirken, 50 karı üstelik Lösemili Füru Köyü’nde konaklıyor. Bu ailelerden biri dahi Malatya’da dinamik ve 4,5 yaşındaki kızları Zelal Turna Kılıç’a 7 kamer geçmiş lösemi teşhisi konulan Nurgül ve Sedat Tığ çifti.

Lösemili Torunlar Köyü’nde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan temel Nurgül Tığ, kızının 7 aydır Malatya Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde yatarak otama gördüğünü, 4 çocuğunun bulunduğunu anlattı.

“Umum üs hücre nakli olmaya hazırlanırken depremi yaşadık”

Hastanede sürekli kızıyla kaldığını, değişik çocuklarına ise bu süreçte kız kardeşinin baktığını nâkil Tığ, “Turna, kemoterapinin ikinci küründen sonradan tedaviye cevap vermemeye başladı. Bunun konusunda esas göze nakli olmasına karar verildi, çok şükür iki ablasının iliği ağır ezgi çıktı. Cemi gerçek hücre nakli olmaya hazırlandığımız süreçte depremi yaşadık.” dedi.

Kızı Turna’nın normalde 6 Gücük Ay Pazartesi sabahı diş ameliyatına gireceğini, imdi temel hücre nakliyle ilgili hazırlıkların başlayacağını tamlayan Tığ, zelzele gecesi yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi:

“Zelzele anını unutmamız olanaklı değil, bu hareket değil henüz iri bir felaketti. Kızımla hastanedeydik, çocuklarım ablamda kalıyordu, eşim de zat evimizdeydi. Deprem başladığında kızımı alıp sayrılarevi odasındaki buzdolabının dibine sığındım. Sonra hemşirelerimiz gelip muallak serumları çıkararak, bizi tahliye etti. Turna’yla alay malay bir kişinin arabasına sığındık, onların da evlatları çöküntü altında kalmıştı. Çokça kötüydü. O geceyi az buçuk dışarda biraz bulduğumuz arabaların ortamında geçirdik.”

“Çatı yıkıldı, evlatlarım gitti diye düşündüm”

Esas Kılıç, bu süreçte eşi, gayrı çocukları ve yakınlarından malumat almaya çalıştığını vurgulayarak, “Ablam Malatya’birlikte TOKİ binasında 10. katta oturuyordu. O bina kesin yıkıldı, evlatlarımın kâffesi gitti diye düşündüm. Fakat çok şükür o evlere tek molekül olmadı, çocuklarımın bereketli olduğunu, eşimin evden çıkabildiğini öğrendim.” diye konuştu.

Bir süre bilahare hastaneye yine girdiklerini amma bu posta dahi ikinci depreme yakalandıklarını belirten Tığ, “Hastanenin onkoloji bölümünün birlikte bağımsız milletvekili tıpkı kafe vardı. Umum onkoloji hastalarını oraya aldılar ve doktorlarımız orada çocuklarımızın almaları müstelzim tedavileri uyguladılar. Zat evlatlarını bırakıp bize koşan etibba vardı.” dedi.

“Depremle kızımın iyileşeceği umudunu dahi yitirmiştim”

Ardından LÖSEV’in devreye girdiğini ve kızının LÖSANTE Hastanesinde tedavi görmesinin kararlaştırıldığını aktaran Kılıç, Ankara’ya TSK’ye ait aktarım uçağıyla getirildiklerini söyledi.

Esas Tığ, 12 gündür Lösemili Çocuklar Köyü’nde kaldıklarını, kızının tedavisinin de LÖSANTE Hastanesinde sürdüğünü vurgulayarak, “Deprem esnasında kızımın iyileşeceği umudunu üstelik yitirmiştim, seçkin molekül bitti demiştim. Oysaki hareket üzere bir coşkunluk, bizim otama üzere Ankara’ya gelmemize çevirici oldu. Şu dakika temas öz önünde, inşallah ilerleyici süreçte yavruma burada ablasından gerçek göze nakli yapılacak.” diye niteleyerek konuştu.

“Ailem daha aramamışken LÖSEV bizi aradı”

Baba Sedat Tığ da pide salonunu tıpkısı müddet önce kapatmak zorunda kaldığını, aylak olduğunu ve depremin öncesinde birlikte kızının çor süreciyle gelişigüzel el eyyam geçirdiklerini vurguladı.

Tığ, depremin yaşandığı geceleyin çocuklarının gani olduğunu öğrendikten sonra anında hastaneye gittiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Yer Sarsıntısı sonrası tığ daha hastaneyken, ailem üstelik elan aramamışken LÖSEV’den telefon aldık. Durumumuzu sordular. Biz 2 akşam Malatya’de dışarıda kaldık. Sonrasında LÖSEV yardımıyla kızımın tedavisi amacıyla Ankara’ya geldik. Iyi olsunlar, gelişigüzel madde amacında. Hasis böyle tıpkısı ilgi göreceğimizi durum etmemiştik. Hem kalacak yerimiz var hem çocuğumuz tedavisini oluyor, daha ne isteyebiliriz.”

4,5 yaşındaki Turna bile kaldıkları yeri haddinden fazla sevdiğini, burada arada sırada palyaçolarla oynayıp, dans etmekten hoşlandığını dile getirdi.

Share: