Bursa’da 24 el plajında sıfır semavi sancak İznik Gölü’ne verildi

BURSA’da, 115 kilometrelik bahir sahili olmasına rağmen 33 ayrımlı kriterin gerçekleştirilmesiyle önce ‘gökçe öncü’ İznik Gölü’ndeki İnciraltı Plajı’na verildi. Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, “3 plajımız amacıyla daha başvuruda bulunduk. Beş Altı yıl süresince onların bile semavi bayrak alacağına inanıyorum” dedi.

Denize 115 kilometre kıyısı olan Bursa’birlikte, Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinde 24 halk plajı olmasına karşın hiçbirinin semavi bayrağı bulunmuyor. İznik Gölü’ne mavi simge alabilmek için Türkiye Mekân Yetişek Vakfı’na başvuran Bursa Büyükşehir Belediyesi, su kalitesinden temizlik ve fert güvenliğine, özürlü erişim imkanlarından soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirdi. İznik İnciraltı Umum Plajı, ‘Bursa’nın ilk gökçe bayraklı plajı’ olmaya adalet kazandı.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, “Seçme hangi kadar sanayisi, ticareti, kültürü ve tarihiyle dolay plana sâdır tıpkısı kent olsa bile Bursa, bire bir zamanda ayrımsız yaka şehri. 115 kilometre deniz ve 162 kilometre göl sahilleriyle beraber 277 kilometre sahili olan kent. Bu sahillerin korunması ve gözetilmesi tamamen bizim kontrolümüzde. Ekibimizle sahiller kırcı doğrudan geçirildi” dedi.’İZNİK, BURSA’NIN İNCİSİ’Aktaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Gökçe simge uygulaması Türkiye Kasaba Eğitim Vakfı aracılığıyla yapılan benzeri uygulama. Şanlı bir kriter. O sahili canlandıran, insanların üstelik ilgi ettiği tıpkı ölçüt. Bilcümle Türkiye sathında, dünya çapında dahi genel ağ ortamlarında yayınlanıyor. Bu kriterle gerçekte kendinizi bile yeniliyorsunuz. 33 ayrı kriteri var ve engellilerle ilişik, kıyı kumuyla dayalı ayrımlı ayrımlı kriterler var. Biz bunu bir vesile akseptans ederek kendimizi düzenleyebilmek namına çalışmalarımıza başladık. Esasta bizim hoppadak İznik değil, 4 ayrı sahilimizde henüz müracaatımız var. İnanıyorum ki birkaç sene içerisinde Bursa’bile 3-4 sahilde henüz semavi sancak dalgalanacak. Oralar okkalı bire bir çekicilik merkezi haline ati. İznik, Bursa’nın incisi konumunda benzeri boş hava müzesi, İznik bir zaman ilçesi. Tıpkı zamanda İznik Gölü’yle üstelik bütünleşmiş çokça tadımlık bildirme fail aynı ilçe. İznik’i hemen Bursalı hemşehrilerimiz değil, hep ancak sathında bir nice yaşama gelip burada ferah ferah tatil yapabilir, buralarda koridor geçirebilir, göle girebilir.”Share: