Batman’da şap hastalığı üzere önlemler makbuz

Batman’üstelik şap hastalığı için önlemler alındı

BATMAN – Batman’da SAT-2 serotipi şap hastalığı sebebiyle tedbirler alınıp, antre-çıkışlar kapatılarak hayvan satışı yasaklandı.

Batman’dahi SAT-2 virüsü nedeniyle çeşitli önlemler alındı. Hayvan methal ve çıkışlarının yasaklandığı Batman’üstelik, benzeri zamanda efsanevi satışı yasaklanarak kuralara ekşi vatandaşlara 46 bin TL ukubet yaptırımı uygulanacak.

Şehirde efsanevi satışının yasakladığını belirten Batman Maya Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkan Vekili Nimetullah Durmaz, “Tedbir yerine 6 ayda bire bir şap aşısı yaptırılıyor. Bunu Tarım İl Müdürlüklerimiz, İlçe Müdürlüklerimiz yapıyor. Periyodik kendisine işletmelere gidilip şap aşısı yapılıyor ve bu şekilde ilaç alınıyor. Desteklemelerde de şap aşısı zorunluluğu var. Aşılama yapmadan desteklemeler bile yapılmıyor” dedi.

Vatandaşlarında duyar olduğunu ve telkih yaptığını tamlayan Durmaz, “Şu anda bozuk aşılar kullanılarak ilkah çalışması yapılıyor. Yenisi geldiği ahit yıpranmamış türlü aşıda yapılacak bu şekilde inşallah çor Batman’a girmeyecek. Batman’birlikte şu zaman giriş çıkışlar haram. Hem ülke süresince, tıpkısı izansız özlük köyünde ikinci bir şahsa hayvan satamaz. Zat köyünün dışındaki birine bile hayvan satamaz. Antre çıkışlar büsbütün haram, elden kanara yolu berrak. Kesime gidecek bire bir efsanevi varsa deri ihtiyacının karşılanması itibarıyla izin bırakılmış. Onun dışında her şekilde hayvan hareketleri yasaktır. Buna uymayanlara dahi 46 bin TL ceza kesiliyor” ifadelerini kullandı.

Share: