Balıkesir’deki Dünya Rasat Şenliği sona erdi

Sındırgı’üstelik bu yıl ilki gerçekleştirilen Talih Gözlem Şenliği sona erdi.

Gözören Mahallesi’ne merbut Sarıcaova Yaylası’nda 4 dönme boyunca devam fail şenliğe Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden haddinden fazla sayıda can katıldı.

Felek Bilimcisi, Astronomi ve Uzay Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Ethem Çıkar Yol önderliğinde gerçekleşen şenlikte katılımcılar doğada dinlenme kampı kurdu, teleskoplarla dünya ve gezegenleri izleyip uzmanlardan bilgi aldı.

Şans fotoğrafçılarının çok sayıda fotoğraf çektiği şenlikte, Misyon İkizler eliyle yapılan ahali yapımı gözlemci dahi yer aldı. Etkinlikte âlem şekilleri ise Sap Koçer eliyle şenliğe katılanlara tanıtıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, etkinlikten balaban afiyet aldığını söyledi.

“Suratsız Alan Parkı”

Yılmayan, gökyüzünü ilk defa bu kadar açık gördüğünü vurgulayarak, bulundukları alanın “Aynasız Alan Parkı” ilan edebilecekleri ayrımsız düz olduğunu aktardı.

Sındırgı Şehremini Ekrem Dokunaklı birlikte bulundukları bölgenin gökyüzünü bildirme ongun izleyebileceğini ayrımsız kayran olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ethem Umar ise şenliğine katılımın çok olduğunu vurgulayarak, “Katılımcılara gökyüzünü tanıttık amma bu etkinlikten en çokça kollar yararlandı. Zira onlara haddinden fazla iyice işlik çalışmaları yaptırdık.” dedi.

Share: