Avrupa’daki faziletkâr maliyetler, gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi

Avrupa’daki faziletkâr maliyetler, gurbetçileri memleketlerinin sanayisine yönlendirdi

Gurbetçiler endüstri esnafının yüzünü güldürüyor

ESKİŞEHİR – Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden memleketleri Eskişehir’e mevrut gurbetçiler, oto sanayide araçlarının bakımlarını yaptırmak amacıyla kükremek oluşturuyor.

Yaz aylarında değişik ülkelerden kente gelerek devir geçiren gurbetçiler, araçlarının bakımlarını Türkiye’de yaptırmayı unutmuyor. Avrupa ülkelerinde açar servisleri haricinde endüstri ustaları olmadığı için onarım maliyetinin yüksek olduğunu söyleyen gurbetçiler, hazır gelmişken memleketlerindeki sanayiye uğramadan gitmiyor. Binlerce kilometre açıktan araçlarıyla mevrut gurbetçiler, Eskişehir oto sanayisinde kurgu bakımı, modifiye, kaporta ve LPG dönüşümlerini yaptırmak amacıyla adeta sıraya giriyor. Ayrıntılı öğün fail araçların bakımlarının banko yapılması gerektiğini tamlayan ustalar üstelik gurbetçilerin, bereketiyle geldiğini belirtti.

“Oradaki maliyet Türkiye’deki sanayilere bakarak intaç kat henüz fazladır”

Uzun yoldan gelen gurbetçi misafirlerin araçlarının bakımı yaptırmak üzere sanayide mekik dokuduğunu belirten Eskişehirli motor ustası Seyfi Apaş, yoğunluktan kıvançlı olduğunu dile getirdi. Gurbetçilerin araçlarını memleketlerinde yaptırmalarının genişlik nazik sebebinin ise maliyetler olduğunu anlatan Apaş, “Değme yıl sanayide Temmuz ayından Ilkgüz ayına büyüklüğünde gurbetçilerin yoğunluğu bitmeme kırat. Gurbetçilerin bulunduğu ülkelerde yani Almanya, Fransa ve Belçika kadar yerlerde genelde açacak servisleri var. O ülkelerde buradaki kadar sanayiler bulunmayan, çevirici servisleri var. Genelde park ve garaj gibi yerlerde bayağı tamirhaneler oluyor orada. Onlarında maliyeti Türkiye’deki sanayilere göre bitirme bitirme henüz fazladır. Maliyet parça yönünden aşkın değil, iş orada elan pahalıya servet oluyor. O yüzden gurbetçiler araçlarının bakımlarını burada yaptırmayı tercih ediyor. Seçkin gurbetçinin memleketinin sanayisinde bire bir tanıdığı var ve buraya geldikleri zaman araçlarını oraya götürürler. Sanayilerde gurbetçi yoğunluğu olmasında bunun da etkisi var. Kimseyi tanımasa da tavsiye mektubu üstünde gelip aracını burada yaptırıyorlar. Kaporta, boya, motosiklet bakımları ve dolay mızıka bakımları kabilinden birçok işlerini Türkiye’deki sanayilerde yaptırabiliyorlar. Gurbetçiler gelirken en azından 3 bin kilometre posta yapıyor. Aynı aracında 10 bin kilometrede alışılagelen bakımları var, onlarda gelip burada bakımlarını yaptırıp, tekrar yola çıktığı zaman gönül rahatlığı ile gidebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: