Artvin ve Rize’den sarsıntı bölgesine ekipman ve personel sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde canlı olan depremler dolayısıyla Artvin ve Rize’den ekiplerin bölgeye sevki bugün de devam etti.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Artvin 112 Çağrı Merkezi’nde oluşturulan Deprem Yardımları Çokluk ve Koordinasyon Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, çalışmalar için bilgelik aldı.

Vali Doruk, burada AA muhabirine, sarsıntı bölgesine Artvin’den 116 gelişim makinesi ve anahtar ile 380 nefis kol gönderildiğini söyledi.

Türkiye tarihinin yeryüzü nazik felaketlerinden birisini yaşamanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını tabir eden Şahika, “Bu sarsıntı aheste manada birey kaybı ve hasara posta açtı. Depremin geçmiş saatinden itibaren mehabet namına organize yerine bölgede faaliyetlere başladık.” dedi.

Zelzele sonrası bölgede barınma, giysi, gıda kadar ihtiyaçların ortaya çıktığını kaydeden Zirve, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde nazik kampanya başlatıldı. Bizde Artvin’bile enkaz tahammül, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla AFAD koordinesinde çalışma başattık. Enkazın kaldırılması amacıyla bölgeye 116 hisse senedi makinesi gönderdik. 380 gönül kadarda fahri ve amme kuruluşlarından vatandaşlarımız deprem bölgesinde kontrol kurtarma ve müzaheret faaliyetinde düşmek için bölgeye gitti. Il kendisine başlattığımız arkalama kampanyasına Artvinlilerin kısık ilgisi ve fedakarlığı var. Güç tıpkı katılma var. Başta battaniye kabilinden, akarsu kabilinden, gerekseme malzemelerini gerçekleştirme ederek bölgeye gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Zirve, daha sonradan yardım tırlarını deprem bölgesine uğurladı.

Rize

Rize’dahi kamu çalım kuruluşları, sivil toplum örgütlerinden 734 taharri kurtarma personeli, 60 aksiyon makinesi, 101 kamyon, 222 şalter, 6 ambulans ve 5 itfaiye bölgeye gönderildi.

Rize Tecim Endüstri Odası Başkanı Şaban Ermiş Karamehmetoğlu, Rize’deki otelcilerin depremzedeleri misafir etmek istediklerini kendilerine bildirdiklerini, bunun için amade olduklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmayan ise sarsıntı bölgesinde tahminî 2 bin öğrencilerinin olduğunu ve ulaşmaya çalıştıklarını, bütün öğrencileri aileleri ile birliktemisafir etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Share: