Antalya Büyükşehir’den Depremzedelere Psikolojik Destek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli iki balaban hareket sonrasında Antalya’ya gelen depremzedelere ruh bilimsel destek sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi Eş Terbiye Merkezleri’nde depremzede ailelere evleviyet sağlanarak, bu süreci daha dimdik atlatmaları noktasında havari olunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’yi acıya boğan yer sarsıntısı sonrasında Antalya’ya mevrut vatandaşlara metanetli çokça farklı konuda destek sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi Kadeh Ehram Facia Yardım Merkezi depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında fariza üstlenirken, alanında bilirkişi ruh bilimci ve sosyologlardan oluşan benzeri ekiple depremzedelere ruh bilimsel bindi sağlanıyor.

DEPREMZEDE AİLELERE ÖNCELİK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na tutkun Haşim İşcan Aile Terbiye Merkezi ve başka sülale terbiye merkezlerinde depremzedelere ve ailelerine evleviyet sağlanıyor. Familya danışmanları ve psikologlar, depremzedelere bu sürecin henüz sağlıklı atlatılması noktasında vacip desteği veriyor.

Haşim İşcan Karı Yetişek Merkezi Ünite Sorumlusu Ruh Bilimci Şakir Üzülen, mevki yerine ağırlık bire bir durumdan geçtiğimize özen çekerek, alanında ehlivukuf ayrımsız ekiple, sülale müşavere hizmeti ve ruhiyatçı desteği sağlanması namına depremzede aileleri mihman ettiklerini kaydetti.

“ITIDALLI VE MUFASSAL VADEDE TEPKİLER TAKİP EDİLMELİ”

Deprem kadar umulmayan durumlarda verilen birden ateş patlamaları, kaçınmak kabilinden tepkilerin normal olduğunu söyleyen Şakir Üzülen, “Akut dönemde bu tepkiler normal adına değerlendirilmektedir. Ölçülü ve ince vadede bunun yoğunluğunun ve şiddetinin azalıyor olmasını beklemekteyiz. Bu anlamda şahıslar hem kendi duygularını hem dahi çevresindeki kişilerin tutum ve tutumlarını dolgunca gözlemlemelidir. Şahıslar kendilerini izole edebilir, gocunmak ve zor durumları yaşayabilir. Gaflet Uykusu ve beslenme durumları uymazlık gösterebilir. Kimse ile ahbaplık etmek istemeyebilir. Türk toplumu adına bu süreçte birbirimize sarılmak, dinlemek destek olmak iri bire bir iyileştirici etkiye sahiptir” dedi.

FÜRU BU SÜRECİ NASIL ATLATACAK?

Bu süreci çocukların elbet geçireceğinin önemine değinen Şakir Üzülen, “Aileleri bozuk fail, bize başvuranlarda birlikte bildirme haddinden fazla karşılaştığımız durumlardan benzeri tanesi çocukların durumu. Çocuğum güvende mi? Burada yer sarsıntısı evet mu? üzere sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü yaşamı yıldırma eden ayrımsız olayla yüz yüze kaldıktan bilahare bu kabil durumlarla buluşmak mümkün. Çocukların oyunlardan uzak kalıyor olması, içe bulutlu aynı durumla karşılaşmaları, kendini izole ediyor olması ve tıpkısı ezilmişlik zayi bitmeme ederse bire bir uzmandan bindi alınması gerekir. Antalya Büyükşehir Belediyesi yerine yaraları sarmak, bu süreci beraberce atlatmak için elimizden mevrut desteği vereceğiz” diyerek konuştu.

“AİLE DANIŞMANI DESTEĞİ ALSINLAR”

Ev Danışmanı Sosyolog Selda Şener ise yer sarsıntısı bölgesinden gelen vatandaşların karı müşavirlik hizmeti almasının yüce olduğunu vurgulayarak, “Aileler ile görüşmeye başladık. Kalın görüşmeyi tercih ediyoruz. Bununla ilişkin tıpkı planlama yaptık. Hayatlarını etkileyecek aynı format yaşadılar. Depremzede vatandaşların ve ailelerinin müşavirlik hizmeti alması gerekiyor. Gelecekleri için endişeleri var” dedi.

Share: