Aksaray’daki Benzen İstasyonunda Yararlanmak Yaktı: 2 Can Yaralandı

KEMAL DEĞER ATALAY

Aksaray’ın Büyük Bölcek Mahallesi’nde 27 Temmuz’birlikte bire bir akaryakıt istasyonunda müşterinin akaryakıt dolumu çabucak görmek çakmasıyla benzeri ATV aracı ve akaryakıt pompası tutuştu. İki hayat yaralandı.

Görüngü Aksaray’ın Şişman Bölcek Mahallesi’nde tıpkı akaryakıt istasyonunda yaşandı. Benzen istasyonunda benzen dolum sırasında müşterinin depo kontrol için intikal etmek yakması neticesinde sâdır yangında iki sevimli yaralandı.

Benzen istasyonu çalışanları önce yanan vatandaşlara engelleme etti, henüz sonraları ATV ara bulucu ve pompayı söndürdü. Peşi Sıra yer yağı istasyonu çalışanları olayı 112 Ivedi Çağrı Merkezi’ne haber verdi. İhbar konusunda itfaiye, polis güçleri ve cankurtaran ekipleri coşkunluk namına sevk edildi. Cankurtaran ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi yaptıktan sonradan, yaralılar Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırdı. Buradan Konya Şehir Hastanesi’ne sevk edilen yaralılardan Mustafa Akıl’ın hayati tehlikesinin devam ettiği, istasyon çalışanı Mehmet Akbulut’un ise bacağında ve kollarında yanıklar olduğu öğrenildi. Olayla ilgilendiren sormaca başlatıldı.

“12 SANİYE GİBİ KISA BİR SÜRECE BİR FACİAYI ÖNLEDİK”

Olayı anlatan istasyon takım şefi Muhammet Olmuş, “Fenomen ego bu pompada yakıt veriyordum diğer pompadan bağrışma duydum alevler bir anda yükseldi başka arkadaşlarımla birlikte soğuk kanlı şekilde evvel önce gaileli arkadaşlarımızı söndürdük daha bilahare pompa ve ATV aracını söndürdük. Yangını 12 saniyede kontrol altına aldık. Bu tip yangınlar ile müteallik ayda 1 sefer eğitim bilimi alıyoruz, sıhhi imdat eğitimi. Bu şekilde facia, yangın konularıyla ilgili arkadaşlarımızla üstelik ilgileniyoruz bilgilendiriyoruz. Görüldüğü kabilinden 12 saniye kabil gücük ayrımsız sürece aynı faciayı önledik. Ortaklık sahiplerimiz bu konuyla ilişkin bizi ödüllendirdi, bağış üzere yapmadık bunu çabucak bizim aklımızdaki burayı kontrol altına almaktı sıhhatli olsunlar onlarda bizi sevindirdi, ödüllendirdi” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZE ÖZELLİKLE TELEFONLA OYNAMAMALARINI SİGARA İÇMEMELERİNİ ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUZ”

Akaryakıt istasyonu işletme sahibi Osman Yılmaz ise şunları söyledi:

“Aksaray kent merkezinde mevcut bu istasyonun sahibiyim. Fenomen günü işletmemizde değildim azrail kayıtlarını incelediğimiz devir gördüğümüz kadarıyla ATV sürücüsü yakıt aldığı sırada görmek ile deponun orada aynı ateşleme yapıyor onun sonucunda çıkan alevle hem kendisi yaralanıyor hem pompa görevlisi yaralanıyor. İstasyonumuzdaki başka arkadaşlarımızın soğuk kanlılığı yardımıyla hızlı bire bir şekilde engelleme ediliyor 12  saniye kadar gelişmemiş tıpkı sürede yangın ağız ağıza taharri altına alınıyor. ATV motorundan bir yangın çıkıyor akaryakıt pompasına sıçrayan bir hararet var yanan ayrımsız almaç ve pompa görevlimiz var. İstasyonumuzda ayda 1 yol acil durumlarla ilişkin elemanlarımıza yetişek veriyoruz. Cuşuhuruş tüplerinin periyodik kontrollerini çokça mebzul tıpkısı şekilde yaptırıyoruz, basınçlarını sonsuz taharri ediyoruz. İş sağlığı ve güvenliği üzerine birlikte sonsuz dışarıdan eğitimlerimizi alıyoruz. Personelimizin ayağında benzeri yanma oldu şu anda Konya Site Hastanesi’nde yatıyor hem hastanedeki yetkililerden vukuf alarak takip ediyoruz hem arkadaşımız konuşabilir durumda onunla da daima kontak halindeyiz. Kırıcı tıpkısı olay oldu bari olmasaydı. Akaryakıt istasyonlarında müşterilerimize alelhusus telefonla oynamamalarını sigara içmemelerini özellikle dilek ediyoruz. Bu işletmeler çok bati olduğu için ilgi edilmesi geçişsiz çokça bodur tıpkı sürede çok balaban felaketler benzer. ATV sürücüsü birlikte Konya Kent Hastanesi’nde yanık yerine yatıyor otama altında fenomen simultane gelen itfaiye aracı ekiplerinin görüngü yerinde bulduğu bir yararlanmak var itfaiye aracı raporunda dahi büyük ihtimalle geçecektir elan elimize geçmedi. Müddeiumumilik soruşturmayı başlattı.”Share: