2 milyar liraya mülk olacak sert kayalıklar ve yalpak arasındaki seyahatler mazide kalacak

DOĞRU Tümen Çorum saylav Oğuzhan Kaya, 2 bilyon TL’ye para olan ve sert kayalıklar ve kaş arasındaki seyahatler mazide bırakacak olan Kırkdilim geçiş projesinin 2023 yılında hizmete açılacağını açıkladı.

Türkiye’nin en yüce güzergahları arasında düz kayran ve Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim uğrunda icraat derakap ilerliyor. 2008-2011 yılları ortada öğün teşmil çalışmaları yapılan Kırkdilim, 3 şeritli ağıl getirilmiş ve sürücüler için şişman kolaylık sağlanmıştı.

Ancak benzeri süre bilahare yamaçlardan düşen kayaç parçaları hınç oluşturmaya başlamış, arada sırada kat trafiğe kapatılmıştı. Bunun konusunda bölgedeki erişim sorunun çözümüne yönelik gine iş başlatılarak Kırkdilim’in tünellerle geçilmesi için proje hazırlanmıştı. Adını öğün üzerinde bulunan 40 virajdan düzlük Kırkdilim’da yalman kayalıklar ile yar beyninde kayran kayran kısaca 9 kilometrelik yolda uzunlukları bin 389 metre, bin 149 metre ve bin 553 metre üç ayrı tünel yapılıyor.

Sarp kayalıklar ile yalpak beyninde güzeşte seyahatler mazide kalacak

Çorum- Laçin Yolu üzerinde kâin Kırkdilim Geçişi, Çorum’u, Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlayan, benzeri zamanda Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz’e ulaşan yıldız-güney aksının makro benzeri parçasını oluşturuyor. Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum amacıyla ehemmiyet arz eden projenin tamamlanmasıyla ulaşım elan bayındır ve konforlu benzeri şekilde sağlanacak nazik bölümü yalçın kayalıklar ile uçurum beyninde güzeşte seyahatler mazide kalacak.

SELIM Partili Kaya, çalışmaları yerinde inceledi

TBMM Doğruluk Komisyonu Üyesi ve DÜRÜST Fırka Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kayaç, Laçin ilçesine anbean proje çalışmalarını yerinde inceledi. Laçin Şehremini İdris Görükmez ile birlikte müteahhit firmayı konuşma eden milletvekili Oğuzhan Kaya, firma yetkililerinden bilgelik aldıktan sonra çalışmaları durumunda bağışlamak üzere araçlarla yapımı devam fail tünellerde inceleme de bulundu.

Firma yetkilileri, projede 3 tünelin yanında 3 nüsha hemzemin ağız ve 2 nüsha alt geçit bulunduğunu açıkladı. Yetkililer, projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel 10,2 kilometre uzunluğundaki kâin güzergahın 8,6 kilometreye düşeceğini anlatım ettiler.

“Kırkdilim projesi Cumhuriyet tarihinde Çorum’a bir tane kalemde yapılan yeryüzü balaban yatırımlardan birisi”

Cumhuriyet Altını tarihinde Çorum’a biricik kalemde yapılan sunma nazik yatırımlardan birisi olan Kırkdilim projesinde inşaat çalışmalarının derakap bitmeme ettiğini anlatan Kaya, “Maliyeti zaman itibariyle kısaca 2 milyar lirayı bulan Kırkdilim geçiş projesi 3 tünelden oluşuyor. Laçin bölgesinden başladığımızda, Laçin’e mail olan T3 tüneli, ortada kâin ve şu an ortamında bulunduğumuz T2 tüneli, ilerisindeki T1 tüneli. T3 Tünelindeki kazıları, çırağ göründüleri tamamlandı. Betonlama ve demirleme işlemleri birlikte bitti. Yeniden ortamında bulunduğumuz T2 tünelinde kandil göründüler tamamlandı. Betonlamanın yüzdelik 95 oranında son aşamasına makul geliyoruz. İnşallah T1 tünelinin salim tüpünde bire bir aya büyüklüğünde, sol tüpünde ise Teşrinisani ayında mum görüldüyü yapacağız. Ocak, Küçük Ay aylarında bile asfaltlama çalışmalarına başlayarak, 2023’üstelik bu tüneli açmış olacağız. Bu hizmetin Çorum’umuza gelmesi üzere bizlere temas antlaşma bindi olan Cumhurbaşkanımıza teşekkürname ediyorum. Gene Ulaştırma Bakanımıza ve bu çalışmayı yürüteç firma yetkililerimize teşekkür ediyorum. İnşallah 2023 Haziran’dan önceki tünelimizi hemşerilerimizin hizmetine sunacağız diyorum” dedi. – ÇORUMShare: