Zelzele Bölgesinden Trabzon’a Dönen İtfaiye Ekipleri Çiçekle Karşılandı

ESRA SAF PERVAN

Kahramanmaraş’ta medyana gelen ve 10 ili etkileyen iki nazik zelzele sonrası arama istirdat çalışmalarına revan Trabzon Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekibi zaman Trabzon’a döndü. Grup, vatandaşlar aracılığıyla çiçeklerle karşılandı.

Sarsıntı bölgesinde savaş fail ve birçok kişinin enkazdan enerjik adına kurtarılmasını sağlayıcı İtfaiye ekibini zaman emek arkadaşları ve tören düzeni eliyle coşkuyla karşıladı. 3 bin 200 personel ve 319 hareket makinasının halihazırda zelzele bölgesinde fariza yaptığı açıklandı.

“EKİPLERİMİZ ŞIŞMAN BİR CEHT VE ÖZVERİ İÇERİSİNDELER”

Gelecek töreninde mütekellim Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, ekiplerin şişman tıpkı fedakârlık ile çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“Afetin büyüklüğünü hepiniz biliyorsunuz. Çokça serbest tıpkısı bölgede 10 ilimizi havi hakeza aynı afette elbette kim olağan benzeri proses değildi amma arkadaşlarımız nazik tıpkı gayret ve özveriyle gittikleri o bölgede aşağı o mücadelede cansiperane bir şekilde geceli gündüzlü savaş verdiler. Biz kendilerine esbak olsun diyoruz. Gine milletimizin başı sıhhatli olsun diyoruz ve bu 9 zaman süre boyunca sakır sakır demeden onlar orada savaşım verip tabiri caizse saniyelerin, saliseler birlikte çok mehabetli olduğu tıpkı dönemde o canlıları kurtarma yerine çokça nazik bire bir çabalama ve himmet içerisinde oldular. Şu dakika yer sarsıntısı bölgesinde Trabzon namına arkadaşlar, tekmil gurur ve kuruluşlarımızla şu dakika sarsıntı bölgesinde bugün itibariyle 3.283 personelimiz görev yapıyor. Bu 3 bin 283 personelimiz bizim yine onlarca aksiyon makinemiz ile şu zaman o bölgedeler ve toplamda bizim orada şu an bizim gelişim makinemiz, 319 hisse senedi makinemiz var. Tekrar bire bir şekilde arkadaşlarımız icap depresyon kaldırmada lazım farklı işlerde, orada kendilerine sunulan görevleri namına getiriyor. Trabzon yerine depremin olduğu önceki andan itibaren yoz dayanılmaz ayrımsız seferberlik örneği gösterdik. Tekmil kurumlarımızla, kuruluşlarımızla, odalarımızla, sivil sosyete kuruluşlarımızla ve arz önemlisi Trabzon’un yeryüzü yüce marka değeri olan Trabzonspor’umuzun ile birlikte o göstermiş olduğumuz o himmet seferberlik inanın hepimizi çokça duygulandırdı.”

“KURTARDIĞINIZ TEMAS DUYGUSAL ŞIŞMAN BİR DEĞER”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Atilla Ataman, Trabzonlu olmaktan hava duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu kent nazik ayrımsız kent olduğunu, nadir aynı site olduğunu ayrımsız kat daha canımız pahasına anlatırız. Filanca yerde çöken aynı apartmanın enkazında çalışmaya değil, devam fail depremdeki enkazlarda çalışmaya gittik. Bu şehrin bire bir parçası olmaktan Sayın Valim valisi olmaktan ben deriz Uray Başbuğ Vekili olmaktan balaban gurur duyuyorum, iyi ki Trabzonluyum. Trabzonspor’undan köydeki teyzesine büyüklüğünde hep ‘evimiz evinizdir’ kampanyasına o kadar erbap çıktılar ki TİKOM (Trabzon İletişim ve Koordinasyon Merkezi) araç almakta yüklülük çekiyor. Sizde gidip orada kahramanlıklarınızı gösterdiniz. Kurtardığınız beherglas fert bu kavim üzere şişman aynı değerdir.”

Trabzon’a dönen ekipten itfaiye şefi Alaattin Sandıkçı ise şöyle konuştu:

“13 nefis grup yaptık. 3 araçla gittik. Ant kaybetmeden yola çıktık. Takım ile tamamen hazırdık. Inatçı çekicilik koşulları zımnında yolumuzu fırlatmak zorunda kaldık. Geceleyin saat 12 üzere Adıyaman’a girdik ve işe koyulduk. İlk enkazımızda patırtılı dinlemesi yapıp Ayhan ve Enes adındaki iki gencimizi kurtardık. Daha sonradan bunları diğerleri izleme ettik. Bunlar ihsan adına görülmesin bunlar bizim güvenimiz. Büyükşehir Belediyemiz bizi on paralık serbest bırakmadı. Sonsuz ihtiyacımız var mı diye niteleyerek sordular.”

Share: