Zehirlenmelerin yaşandığı köyde bakir vakalar artık; ekipler sudan baştan numune aldı

Yuva köyünde Kurban Bayramı’nda birçok birey, dizanteri ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Fenomen sayılarının artmasıyla valilikten yapılan sonuç açıklamaya bakarak 141 dirilik hastanelere başvurdu. Hastaneye kaldırılan 1 hayat de yaşamını yitirdi. Il yoluyla 14 gündür hikâye sayıları açıklanmazken, köyde tıpkı belirtileri gösteren ve bati bakım ünitesinde tedavileri bitmeme eden kişilerin olması, mahallede tedirginliğe nöbet açtı. Köyde zehirlenme şüphesiyle hastaneye atıf edilen ve durumu kötüye gittiği amacıyla Ankara ve Bursa’de tedaviye alınan 15 ve 17 yaşlarındaki 2 tüvana ise entübe edildi.

KANLI İSHAL BELİRTİLERİ GÖRÜLDÜ

Köyde ekipler eliyle alınan bütün tedbirlere rağmen Duygusal akarsu A.’de üstelik zaman dizanteri belirtileri görüldü. Hastaneye gideceğini tamlayan Cansu A., “Benim kardeşim üstelik tutkun. dizanteri bende de var. Kardeşimde bile vardı. Onda daha çok var. 3 haftadır hastanede. Bende bile geçmiş başladı. Su on paralık kullanmadım. Yalnız hazır su kullandım soğurmak için. Yalnızca duş kabul etmek, diş fırçalamak amacıyla falan su kullandım. O de mideye gitmedikçe güçlük gayrimümkün demişlerdi. Zahir marazlı olduğumu bilmiyorum” diye konuştu.

NEDEN BULAŞTIĞI BİLİNMİYOR

Köyde hararetli İsmail Aslan birlikte yeni hastaların olması zımnında kırgınlık duyduklarını ve kendilerine ayrımsız açıklama yapılmadığını öne sürerek, şu ifadeleri kullandı: “Kardeşimin çocuğu yatıyor hastanede. Kimisi burada hastalanmış. Bizim talebimiz bize bozukluk bulaştığını söylesinler. Suyla cağ yapabilecek miyiz? Düzensiz yıkayabilecek miyiz? Birisi tıpkı husus söylesin. Kapatsınlar suları de istemiyoruz. Neden bulaştığını bize söylesinler. Kimesne tıpkı molekül söylemiyor. Zaman tığ telefon edince ekipler geldi. Bura az buçuk hareketlendi. 10 gündür kimse yoktu burada. Bakir vakalar de var. 2 çevrim geçmiş yeni tıpkı yavru hastalandı. Bambaşka tıpkı arkadaşımın çocuğu alçak bakımda yatıyor. Insan buradaki sudan bile kullanmıyor. Lağım Döşemi suyu dahi tutkun değil evine. Öz kuyu suyu var. Demincek bu yavru neden pestil oldu? Başka tıpkısı arkadaşın çocuğunu entübe ettiler.”

“ÇEŞMEDEN AKAN SUYU İÇMİYORUZ”

Çeşmeden cari suyu içmediğini belirten Fatma Öztürk ise “Keder ve tevakki etmek yaşıyoruz. Suyu kullanmıyoruz. Suyu içmek üzere hazır kullanıyoruz. Çeşmeden cari suyu bile temizlik amacıyla falanca kullanıyoruz. Serencam 2 gündür şebeke suyu verilmeye başladı. Amma yine dahi onu içmiyoruz. Bibi tedirginiz” dedi.

Eşi hastanede tedavi gören Nurettin Özdoğan üstelik sudan içmediklerini aktararak, “Rahatsız olmadan önceki bile içmiyorduk. Dışarıdan alıyorduk. Yemeden Içmeden abdest alırken filan kullandık. Su akıyor amma bibi tedirginiz. Ben kullanmıyorum suyu. Sadece amade suyu kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

EKİPLER YENİDEN KÖYDE

Öte yandan köyün kullandığı su deposu tamamen temizlenerek, ekipler vasıtasıyla dezenfekte edilip, borular birlikte yenilendi. İçmek üzere hazır su kullanılmasına karşın hala dizanteri, mide bulantısı üzere şikayetleri olan kişilere rastlanması zımnında İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri çabukça köye gitti. Aralarında İl Sağlık Müdür Yardımcısı ile Sosyete Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinden oluşan kestirmece 25 dirilik incelemelerde bulundu. Ekipler sulardan numune alırken karye halkına da hijyen uyarılarının yazılı olduğu broşürler dağıttı.Share: