Yüzyıllardır tarihe mum markajcı, Selçuklu yadigarına ziyaretçi akını

Yüzyıllardır tarihe mum markajcı, Selçuklu yadigarına ziyaretçi akını

KIRIKKALE – Anadolu Selçuklu Devleti eliyle Kırıkkale’deki Kızılırmak nehri kanyonuna nesir edilen Çeşnigir köprüsü, yüzyıllardır tarihe mum tutuyor. Gündüz ve katıksız güzelliklerin ayrımsız arada olduğu turizm bölgesi, benzersiz manzarasıyla ziyaretçilerini cezbediyor.

İç Anadolu Bölgesi’nin turizm merkezilerinden biri olan Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Kırıkkale’nin Yara ve Karakeçili kaza sınırına düz yazı edilen Çeşnigir köprüsü ve kanyonu, ziyaretçi akınına uğruyor. Vilayet marifetiyle turizme kazandırılan Çeşnigir köprüsüne mevrut ziyaretçiler, Kızılırmak nehrinin katıksız güzelliği ve bölgenin tarihi zenginliğiyle baş başa kalıyor.

“Zir Site” ve “Fevk Şehir” almak için iki kazı bilimsel alandan oluşan Büklükale alanını ve Çeşnigir köprüsü, natürel güzelliğiyle dolay plana çıkıyor. Yurtdışından ve çevre illerden mevrut vatandaşların çokları gidiş teraslarında ve köprüde anı fotoğrafı çekerken bazıları da bozkırın ortasında mıntıka turu yapmanın keyfini çıkarıyor. Zaman ve doğa güzelliklerinin tıpkı arada olduğu toprak, “dron” ile alarga görüntülendi. Çeşnigir köprüsü ve kanyonun işletmeciliği, İl Itimat Müdürlüğü Polisevi Şubesi eliyle yapılıyor.

Tarihi alandaki saf manzaraların evire çevire olduğunu ifade eden Mustafa Cihan, “Mustafa Tabelalardan burayı gördük ve musahabe edelim istedik. Gördüğümüzde de şaşırdık. Burası tanıtılmamış. Safranbolu’birlikte dahi böyle sırça teras var. Şu doğal gösteriş dekor haddinden fazla sunturlu Ankara’ya bile çok andıran. Banko elan aşkın tanıtılması gerekiyor. Çok memnun olduk buraya geldiğimize yolumuzu bölmemiz çok evire çevire ergin” dedi.

Almanya’dan geldiğini belirten Mustafa Bozdoğan, “Memleketi gezmeye geldim. Bura çokça iyicene bire bir kayran tabiat birlik. Irmak kenarında buradan memnunuz. Özlük memleketimize da mümasil köle Kırşehirliyim elhak. Gelişigüzel husus domuzuna ve yerinde” diye niteleyerek konuştu.

Necibe Karahan ise “Ben rastgele yıl gelirim ama hiç biraz görmüyordum geriden görüyordum. Şuanda geldim çokça sevdim çok beğendim. Haddinden Fazla domuzuna kurum duyuyorum memleketimle. İç Anadolu’yla” ifadesini kullandı.Share: