YouTuberlar akıbet kez Yusufeli’ni fotoğraflamak için ilçeye akış ediyor

Artvin’birlikte toplumsal medya zımni üreticileri, sular altına kalacak olan Yusufeli’ni sonuç sefer görüntüleyebilmek için ilçeye akın ediyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan, tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle cisim yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yeryüzü yüksek barajı olan Yusufeli Barajı su tutmaya devam ediyor. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su düzeyi 2 ay içre 73 metreyi buldu. Karayolları ilkin başlamak üzere, baraja mail köylerdeki evler ve mahalleler birer birer sular altında kaldı. Baraj suları Âlem Mahallesi ve uran bölgesine ulaşırken, gelişmemiş müddet içerisinde ilçe merkezine yaklaşması planlanıyor.

İlçede huruç sürecinde sona gelinirken, sular altında kalacak olan Yusufeli’ni sonuç sefer görüntülemek üzere YouTuber ve sosyal iletişim araçları içerik üreticileri bölgeye çetin bandaj gösteriyor. İlçenin bu değişimini ve mühendislik harikası dev barajı pusat altına kabul etmek gelecek nesillere aktarmak üzere Türkiye’nin bir nice ilinden sosyal iletişim araçları içerik üreticileri Yusufeli’ne gelerek yapılanları yerinde kaydedip takipçileriyle paylaşıyor. Toplumsal medyada trend olan Yusufeli Barajı, HES ve sular altında kalacak iskân yerleri belgesellere dahi konu oluyor.

“Çok sayıda YouTuber ilçeye geliyor”

İlçede esnaflık eden Erhan Verimli, “Son zamanlarda elhak Yusufeli çokça gündemde olan ayrımsız ilçe; İstanbul’dan, Ankara’dan ve eksantrik illerden çokça sayıda YouTuberlar geliyor. Buraların videolarını çekerek dokümanter kabilinden yayınlıyorlar” dedi.

“Eski dirim ve şimdiki yaşamı pusat altına aldık”

Içtimai medya ve YouTube muhteva üreticisi Emrah Esmer, “Baraj altında kalacağı üzere düşkünlük ettik dikkatimizi çekti. Hem ego hem başkaları bozukluk bunu görmesin onun için çekimlere geldik. Takipçilerimizle paylaşacağız YouTube kanalımızda hem Instagram hesabımızda. Biz duygulandık, onlar üstelik duygulansın. Burada vaktiyle yaşayıp bile şimdiki yaşamı araç altına aldık” diyerek konuştu.

“Sular altında kalmasına serencam el şehadet yaptık”

Bire Bir apayrı YouTuber Saygınlık Kültür, “Yusufeli’nin sular altında kalmasına serencam defa tanık olmaya geldik. Eskisiyle yenisiyle. Yusufeli ile ait barajın dolduğuna dair, Yusufeli ile ait bilgiler verdik. Eskisini, yenisini, neler yapıldığını, neler yapılıyor halen henüz onlarla ilişkin bilgiler veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Takipçilerimizin merakından kontekst buraya geldik”

Youtuber Ergin Duran ise, “Akıbet zamanlarda Yusufeli trend olduğu üzere takipçilerimizin merakından muhit buralara geldik. Takipçilerime ince bilgelik atfetmek için buradayım. Yusufeli sakat yerleşme yerini gezdik, kullanılmamış iskân yerini gören bilgili noktadayız. Suyun dolma noktasını gördük, oradan dahi deminden suyun geldiği yerleri çekip takipçilerimle paylaşacağız” ifadelerine meydan verdi. – ARTVİN

Share: