Yörük çocuklarından bili lisesi başarısı

Yörük çocuklarından marifet lisesi başarısı

Efdal ilçesinde haber lisesi kazanan öğrencilerin yüzde 80’i Erdemli Belediyesi Kurs Merkezleri’nden imdi

-Erdemli Belediyesi Kurs Merkezi kentin çekicilik kaynağı oldu

MERSİN – Sazak Erdemli Belediyesi ücretsiz kendisine açtığı kursa katılan ve bir zamanda tarlada çalışıp, hayvancılık yapan yörük çocukları balaban tıpkı başarı elde etti.

5 Sene önceki eğitim bilimi neferlerine vahim yüklemek için yola çıkan Efdal Belediyesi Başbuğ Mükerrem Tollu’nun öncülüğünde ağırşak merkezlerini kurdu. Sazak Üniversitesi akademisyenlerinin öncülüğünde, sınav yapılarak seçilen hoca kadrosu ile füru sıvandı. Gelişigüzel sabık çevrim başarısını arttıran Erdemli Belediyesi Kurs Merkezi kentin alım kaynağı oldu. 2022 LGS sonuçlarına bakarak Efdal’nin önceki ilkokul sırası, Efdal Belediyesi Kurs Merkezleri’nden imdi. Merkezin başarısı bununla da sınırlanmış kalmadı. Erdemli’da selen lisesini kazanan 132 öğrenciden 102’si kurs merkezlerinden çıkarken toplamda 277 öğrenci ise kalifiye okulları kazandı.

“Ücretsiz Kurs Merkezi Umut Oldu”

Akim rakımından Torosların zirvesine kadar yetişek meşalesini yakmanın gayreti içerisinde olduklarını anlatım eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Efdal’bile bire bir Anadolu hikayesi yazıyoruz. 277 parça gencimizi vukuf lisesi ve düzeyinde okullarla buluşturduk. Bu Erdemlimiz için hoşur hava donör tıpkı son. Kentte bili lisesi kazanan öğrencilerimizin yüzde 80’i bizim ağırşak merkezimizden kazanıyor. Zımnında belediyemizin hangi kadar isabetli benzeri iş yaptığını sunma iyicene göstergesi bu muvaffakiyet hikayesi olsa ister diye düşünüyorum. Zımnında ülkemizin geleceğini yer mükemmel şekilde güvence geçmek adına, çocuklarımızı yarınlara sunma evire çevire şekilde hazırlıyoruz, yer tam şekilde hazırlıyoruz. Yüzlerce gencimiz ongun bir lisede okusun, ferah bir üniversitede okusun düşüncesiyle debi ediyoruz ve belediyemizin bünyesinde barındırdığımız yüzün üstünde öğretmenle gelişigüzel gençlerimizi yarınlara yer iyicene şekilde, bildirme kusursuz şekilde hazırlıyoruz. İyi aynı üniversitede ihata etmek talip, iyi tıpkı lisede kavzamak talip yüzlerce gencimize aguş açıyoruz ve bunların tamamını gençlerimizden biricik kuruş denk almadan gerçekleştiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Tarlada, bağda, bahçede çalışarak evlatlarına ongun benzeri ati tedarik etmek amacıyla çalıştıklarını tabir fail mektepli velisi Abdullah Saika, ” Tığ köylüyüz bir zamanda Yörük çocuğuz diyelim, Yörüğüz. Çoluğumuzun, çocuğumuzun tabi kudretli olması amacıyla uğraşan kişileriz. Okuması amacıyla ongun bire bir yerlere gelmesi amacıyla uğraşıyoruz. Ego kendi çocuklarımızdan bahsedersem, çocuklarım çalışkan, tarlada dahi çalışır, hangi bileyim hayvanları birlikte güder, tıpkı zamanda okurlar de, yani ben çocuklarıma okuması üzere tavsiyede bulunuyorum” diyerek konuştu.

“Karye çocuğu olmaktan çekicilik duyuyorum”

Hem ailesine yardım ettiğini hem de ders çalıştığını rapor eden 75. Yıl Veri Lisesi’ni kazanan öğrencilerden Merve Sebep, “Şimdi yeri geliyor tarlaya gitmemiz gerekiyor, ailemizin bize ihtiyacı oluyor. Yeri geliyor hayvanlarımıza bakıyoruz, onlara yardım etmemiz gerekiyor. Amma elan dolgunca aynı yaşantımız olması amacıyla bir zamanda okumamız gerekiyor. Derslerimizi en yöre plana koymamız gerekiyor ve ben köylüyüm yani köy çocuğuyum bundan değer duyuyorum. Efdal’üstelik 132 mektepli Haber Lisesi kazandı ve 102 öğrenci benim okuduğum dershaneden daha çok. Bu 102 öğrenci ortada olduğum amacıyla bereketli hissediyorum, seviniyorum ve mümasil arkadaşlarımın bütünü vukuf lisesine gitti. Arkadaşlıkta koskocaman, birbirimizi etkiliyoruz yani arkadaşlarım de bilim lisesine gittiği amacıyla hassaten biriyle ayrımsız liseye gidiyorum, onlarla birlikte veri lisesine gittiğim amacıyla iyi hissediyorum” diyerek konuştu.

Karşı teri olmadan hiçbir başarının şanlı olmadığını rapor eden öğrenci velisi Meliha Sebep, “Bizler köylüyüz, Yörüğüz, çiftçiyiz bunlarla üstelik çalım duyuyoruz. Çocuklarımız okusun diye uğraşıyoruz. Alın teri olmadan tıpkısı şeyin mükafatı bile imkânsız diyorum yani. Bu ders çalışmada birlikte olsa, bağda bahçede çalışmada üstelik olsa, buna karşı teri olmazsa benzeri şeyin mükafatı imkânsız diyorum” diyerek konuştu.

Başkanın eğitime olan desteği üzere çokça bahtiyar olduğunu tabir fail mektepli velisi Mehmet Şahin’dahi, “Tığ sulu zırtlak bahçesinde çalışıyoruz, Yörüğüz ve tıpkısı şartlarda hayvanlarımıza bakıyoruz. Tıpkısı şartlarda kızım üstelik şehremaneti başkanımızın açtığı kursa gidiyor ücretsiz namına ve Marifet Lisesi’ni kazanmış oluyor, o kazandığı amacıyla gururluyum. Teşekkür ediyorum başkanımıza” diye niteleyerek konuştu.

Zorlu şartlarda çocuğunun geleceği üzere çalıştığını ve bu süreçte yanlarında Erdemli Belediyesi’nin olduğunu anlatım eden mektepli velisi Şengül Şeker Hastalığı, “Biz Erdemli’nin Koramşalı köyünün Yörüklerindeniz. Pres şerait altında burada savaş veriyorum. Özlük emeklerimi, ürünlerimi, kişi bitkilerimi yetiştirerek burada satmaya fiilen çabalama gösteriyorum, satıp evladımı okutmaya çalışıyorum. Benim evladım çokça başarılı, belediyemizin kurs merkezinin destekleriyle, belediye başkanımızın destekleriyle, tığ mücadelenin altından kalkmaya çalışıyoruz. Haddinden Fazla adamakıllı öğretmenler seçmişler ağırşak merkezine. Benim evladım hiç yüzümü kişmiri çıkarmadı, benim evladım çok muvaffakiyetli, ölçülü akıbet sekizinci sınıftan belediyenin ağırşak merkezine her an, Sazak Eyüp Aygar Bilgi Lisesi’ni kazandı” diye niteleyerek konuştu.

Ders çalışmada zaman ve mekanın tek öneminin olmadığını tabir fail mektepli Ayşe Şeker, “Benim için sağlam tıpkısı süreçti, cesim aynı seneydi. Zira liseye intikal sınavım vardı. Amma bu süreçte anneme burada darı tezgahımızda ettiğim yardımları tek aksatmadım. Zira işlemek başarıya engel değil. Tersine bence hem çalışıp, hem burada çalışıp hem ibret harıldamak elan pir, henüz kebir tıpkı olay. Bunun birlikte kurs merkezimizdeki öğretmenlerin da, müdürümüzün bile, rehber öğretmenimizin dahi desteğiyle, buradaki Yörük hayatının kavi mücadelenin beraberinde, onların verdiği destekle başarıya ulaştım, bu birlikte benim üzere çok koca. Yani onlar sayesinde planlı, düzenli bire bir ibret mesai hayatım oldu. Zira dediğim gibi yani çalışmak çabucak en pir ibret odalarında, ibret binalarında değil bence, yani dağda, taşta üstelik çalışabilir, burada mısır tezgahında de çalışılabilir. Kocaman olan yürekten, dostça, çakmak ve istemek” diyerek konuştu.

Vatana, millete iyi tıpkısı ati tedarik etmek amacıyla çocuklarını temas ant desteklediğini rapor fail öğrenci velisi Ferhat Aydınlık’üstelik, “Tığ Torosların Yörüklerindeniz, atalarımız, dedelerimiz, hayvancılık, arıcılık bu mesleklerle uğraştılar. Tığ da genellikle onlara yardım ettik. Amma tığ çocuklarımızı, okutmak amacıyla elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çünkü vatanımıza, milletimize, gür tıpkısı soy sop, ferah benzeri ati artırmak amacıyla onların arkasında temelli durduk. Bu konuda bize Efdal Belediyesi Kurs Merkezi namına bize yardımcı oldular” diyerek konuştu.

“Iş azmini değiştirdiler”

Öğrencilerden Muhammed Emin Ziyalı, “Bizim burada mücadele ruhunu genellikle alelade yaşta büyüklerimizden öğreniyoruz. Çünkü öğrenmemiz lazım, çalışmamız lazım, okumamız geçişsiz. Çoğu antlaşma ders çalışırken babama müzaheret ettim, hoppadak ders çalışmadım. Arıya baktım, serada çalıştım, annem yardım ettim arıda, bal sağdık. Çalışmaya önce özellikle Efdal Belediyesi Ağırşak Merkezi’ndeki hocalarımla başladım. İlk bati başladık, bilahare aceleci tıpkı haz yakaladık. Imtihan çözdük, denemeler çözdük, mübarek bol deneme çözdük. Ben birlikte emek isteğini değiştirdiler, faaliyet azmini değiştirdiler. Ego çalışmayı metin muhip aynı âdem değildim. Bati aynı süreçten bilahare Veri Lisesi’ni kazandım. Mersin Ağacı Yahya Akel Haber Lisesi’hangi yerleştim” diye konuştu.

Uray başkanının eğitime verdiği değerden ufuk çokça kıvançlı olduğunu anlatım eden öğrenci velisi Rukiye Kültürlü ise, “Belediyelerimizin, uray başkanlarımızın çocuklarımıza verdiği derece, açtıkları kurslarla, geleceğimizin daha vazıh, henüz fena hâlde olacağını görüyoruz ve haddinden fazla mutlu oluyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Öğretmenler bir familya kabilinden”

Öğrencilerden Zeynep Fallus üstelik, “2022 LGS’ye girdim. 0,19’luk yüzdelik diliminde kaza birincisi oldum. Efdal Belediyesi Kurs Merkezi benim amacıyla öğretmenlerden haddinden fazla bire bir karı gibiydi” diyerek konuştu.

TUBİTAK Bilgi Lisesi’ni kazanan İlhami Cihat Durmaz ise, “LGS 2022’da sınava girdim. Erdemli ikincisi oldum. TUBİTAK Marifet Lisesi’hangi yerleştim. Buraya gelmeden evvel uyumlu çalışmıyordum, düzenlenen çalışmıyordum, buraya geldim öğretmenlerimin sayesinde planlı çalışmaya başladım” diye niteleyerek konuştu.

Share: