‘Yoğun bakımdaki Covid hastalarının banko ekleme hastalığı var’

ANTALYA İl Keyif Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, koronavirüs fenomen sayılarındaki artışla gelişigüzel elan ilk yatan hasta sayısının sıfırlandığı kısık bakımlarda yine yatışların başladığını söyledi. Başıbüyük, “Güç bakımlarda yatan hastaların gözyaşı ortalaması 75. Serviste ve yoğun bakımdaki hastaların gelişigüzel birinin kesin ek aynı hastalığı var” dedi.

Türkiye’de 2020’de Covid-19’un görülmesinin peşi sıra milyonlarca yaşama enfekte olurken, haddinden fazla sayıda yurttaş de hayatını kaybetti. Hastalığı yoğun atlatanlar içinse koronavirüs servisleri ve çetin bakımlar kuruldu. Ayrıca kâh hastanelerde düzlük kalmadığı üzere ilişik gösterişli bakımlar oluşturuldu. Seçme sene milyonlarca turistin musahabe ettiği Antalya’bile bile olay sayılarının artmasıyla aheste bakımlar tamamen doluluğa ulaştı. Kentteki alçak bakımların yüzde 90’ı Covid-19 hastalarına ayrıldı.

Geçen mayısta olay sayılarının düşmesiyle kentte kilolu bakımlarda Covid-19 dolayısıyla yatan rahatsız sıfırlandı. Bunun konusunda hastanelerdeki koronavirüs bunaltıcı bakımları ve servisleri birer birer kapatıldı. Hastalar, servislere kurulan izole odalarda otama edilmeye başlandı. Ancak sonuç dönemde küsurat fenomen sayılarıyla, ağır hizmet ve servislerde baştan hareketlenme başladı.Pandeminin pik yaptığı geçmiş dönemlerdeki üzere şifahane başvuruları bulunmazken, mülga sakil bakımların bazıları gerekseme halinde gine Covid için dönüşüme akıllıca halde.’HASTANELERE CİDDİ ANGARYA GETİRMEDİ’İl Esenlik Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, kalan fenomen sayısının bunaltıcı bakımlara yavaş yansıması olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Dolaşma dolaşma pandeminin pik yaptığı, vaka sayılarının arttığı zamanlar oldu. Şu anda kül dünyada olduğu üzere böyle bir dolaşma yaşıyoruz. Önceki dönemlerde mütezayit fenomen sayılarında okkalı bakım ve sayrı yüklerinde ağır artış oluyordu. Daha eski piklerde hoppadak koronavirüse odaklanıyor ve sadece bununla ait hastalıkları kullanmak yerinde kalıyorduk. Şu anda koronavirüsle savaş ederken alışılagelen işleyişimiz bitmeme ediyor. Bu de şu anki varyantın hastaneye çok tehlikeli denge getirmediğini gösteriyor.”‘YOĞUN BAKIM İHTİYACI İŞLEYİŞİ AKSATACAK KADAR DEĞİL’Elan evvel koronavirüs vakaları sıfırlandığında çetin bakımları normale döndürdüklerini söyleyen Op. Dr. Başıbüyük, “İlimizde haddinden fazla gösterişli benzeri okkalı bakım akak kapasitesi var. Bu kapasiteyi alışılagelen hastalar üzere kullanıyoruz. Benzeri müddet önceki ilimizde koronavirüs zımnında ciddi bakımlarda yatan züğürt sıfırdı. Vakaların artışıyla bu arada okkalı hizmet ihtiyacımız bile arttı. Fakat bu normal alçak bakımların işleyişini aksatacak büyüklüğünde değil. Şu dakika çokça bağan düzeyde. Galiba hastaneleri belirliyoruz, gerekseme halinde bu kilolu bakımların dönüşünü planlayabiliriz. Şu an için tıpkısı hacim sayrı yavaş bakımda yatıyor, fakat dönüştürmemizi gerektirecek seviyede değil. Koronavirüs hastalarının takibini mahsus servislerdeki izole odalarda yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.’YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALARIN GÖZYAŞI ORTALAMASI 75’Şu an koronavirüs nedeniyle ilişik hastalığı olan ve istikbal gözyaşı vatandaşların yavaş bakımlarda yattığını belirten Op. Dr. Başıbüyük, “Korkulu bakımlarda yatan hastaların yaş ortalaması 75. Serviste ve vahim bakımdaki hastaların gelişigüzel birinin pekâlâ mülhak bire bir hastalığı var. His yahut böbrek yetmezliği, amansız hastalık nedeniyle kimyasal tedavi alanlar. Bu eşhas koronavirüse yakalandıklarında daha yoğun geçiyor ve alçak bakım ihtiyacı doğuyor” ifadelerini kullandı.’6 MİLYONA YAKIN DOZ AŞI UYGULANDI’

Antalya’birlikte toplumun çoğunluğunun 1 ve 2’nci düze aşılarını tamamladığını nâkil Op.Dr. İsmail Başıbüyük, “1’inci dozda yüzde 90 üzerinde, 2’nci dozda yüzde 80 üstünde aşılama oranımız var. Hep 6 milyona yakın doz aşı uyguladık. Fakat pekâlâ hatırlatma dozları olunmalı. İlimizde eksiksiz keyif tesislerinde, randevusuz şekilde dahi telkih uygulanıyor” dedi.Share: