Yılmayan: “Rekor denilen vezneci özendirme parası henüz silah girmeden pul oldu”

Eğitim Ayrımsız Sen Sivas 1 Nolu Ofis Komutan Adayı Entelektüel Yılmayan, rekor denilen banka promosyon parasının daha zırh girmeden pul olduğunu söyledi.

“Enflasyon ve düzem farkı göz ardı edilmiştir”

Yılmaz, şişkinlik ve düzem farkının göz ardı edildiğine değinerek, ” Bilindiği amacıyla kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin bankalar vasıtasıyla ödenmesinin mecburi hale getirilmesinden sonraları ortaya çıkan promosyon ödemelerinin usul ve esaslarını tayin etmek için 2007/21 az Başvekillik Genelgesi çıkarılmıştır. Genelgeye bakarak aylık ve ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç nefis tıpkı komite yoluyla iştahlı bankalardan teklif alınmak aracılığıyla tespit edilecektir. Sivas Milli Terbiye Müdürlüğü bile 25.06.2022 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyle 3 yıl için Bina Cesaret Bankası ile 14 bin TL mahiye promosyonu anlaşması imzalamıştır. Anlaşmaya göre bu servet bir tane seferde 25 Ilkgüz 2022 tarihinde personelin namına yatırılacaktır. Bankalar teşvik tekliflerini personel sayısı, personelin aylık ve sevap tutarı ve bir değişkenleri ayn uğrunda bulundurarak oluşturmaktadır. Bilindik olduğu için kamu görevlileri maaşlarını temmuz ayında zamlı almaktadır. Haziran ayında yapılan promosyon sözleşmesi personelin zamsız maaşlarına göre işlenmiş, enflasyon ve düzey farkı göz ardı edilmiştir. Temmuz ayında kamu görevlileri enflasyon oranında yüzde 41.68 zam almış fakat bu genişlik aylık promosyonuna yansıtılmamıştır. Antrparantez itilaf haziranda imzalanmış ifa ise ilkgüz ayına bırakılmıştır” dedi.

“14 bin TL, Eylüle bırakıldığı amacıyla yüzde 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye istikbal edecektir”

Sözleşme imzalandığında ödenmesi gereken 14 bin TL, eylüle bırakıldığı için yüzde 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye tekabül edeceğini belirten Yılmayan, “TÜİK eliyle açıklayan verilere göre Haziran dahi yüzde 78.6, Orak Ayı dahi yüzdelik 79.6 oranında para şişkinliği gerçekleşmiştir. Ağustos ve Ilkgüz’üstelik bile tıpkısı oranın gerçekleşeceği düşünülürse personelin aylık promosyonundan yüzdelik 32’lik bir kaybı söz konusu olacaktır. Yani itilaf imzalandığında ödenmesi gereken 14 bin TL, Ilkgüz’e bırakıldığı amacıyla yüzdelik 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye mukabele edecektir. Haziranda imzalanan sözleşmenin balaban bir yarar yerine yansıtılması, rekor aynı anlaşmaya imza atıldı şeklinde duyurmakta adeta yarışılması, ayrıca komisyonda kimlerin olduğunu dile getirerek kimseye bu başarının(!) kimseye kaptırılmamaya çalışılması, bunun sadece benzeri reklam uzlaştırıcı olarak görülmesi, gereksiz benzeri kısır çekişmeye dönüşmesi hesaptaki hatanın göz ardı edilmesine sebep olmuştur. Daha tenkis süreci başlamadan bu ihalenin orak ayı zammından bilahare yapılması ve bire bir ahir maaşta yegâne seferde ödenmesi gerektiğini yüz kere dile getirdik” diye konuştu.

“Mezun ihvan baştan bire bir hesap yapmayacaklar mıdır?”

Entelektüel Yılmaz konuşmalarına şöyle bitmeme etti, ” Sendikalar emekçinin ve halkın doğruluk ve menfaatini yüklenmek ve geliştirmekle yükümlü sivil toplum kuruluşlarıdır. Hesabı akıllıcasına yapamayanlar, öngörülü tıpkısı yaklaşım tarzı oluşturamayanlar emekçinin ve halkın türe ve menfaatini zahir koruyacaklardır? Temas gün kullanılmamış bire bir rekor promosyon anlaşması (örneğin Gaziantep Üniversitesi 35 bin TL, Edirne Keşan İlçe MEM 25 bin 250 TL’ ye imza atmıştır.) haberleri gündeme gelirken izinli arkadaşlar baştan bir adisyon yapmayacaklar mıdır? Bu sözleşmeye imza atan yarkurul üyeleri promosyon sözleşmesinin pahalılık oranında güncellenmesi amacıyla ilgilendiren banka ile gine masaya oturmalı, karşıt bire bir şekilperest karşısında sözleşmeyi tek yanlı fek yetkisini kullanmalıdır. Yapılacak bakir konvansiyon ise mecmu bu hesaplar üzerinden 2 sene adına yapılmalı, soylu erki mahdut boğazdaki emekçilerin beş altı dahi olsa dem almalarına yardım sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: