Yenilenebilir enerjiyle cam serada domates üretiyorlar

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapımı tamamlanan ve iki rüzgar türbininden elde edilen enerjiyle ısıtılan 37 dönümlük serada, bilgisayar kontrollü iklimlendirmeyle almanak 2 bin 500 ton domates üretilmesi hedefleniyor.

Yenilenebilir enerjiyle çağdaş tarım teknikleri üstünde çalışmalar özne ayrımsız iştirak eliyle, Beyköy Mahallesi mevkisinde 6 sene evvel yapımına başlanarak bu sene üretime geçilen tesiste haftalık 50 tonu çok domates yetiştirilebiliyor.

Cam olarak tasarlanan 37 dönümlük tesisin çevresine konuşlandırılan iki rüzgar türbiniyle elde edilen erke, seranın ısıtılmasının yanı sıra farklı neşelilik ihtiyaçlarını karşılıyor.

Rüzgar türbinleri yardımıyla seradaki enerji maliyetlerini gaz gibi kaynaklara oranla yüzde 40-50 düşüren firma, cesim oranda artırım sağlıyor. Firma böylelikle domatesi, bu çeşit sistemleri kullanmayan seralara bakarak daha ucuza üretebiliyor.

Tamamı bilgisayardan kontrol edilen, 75 kişinin istihdam edildiği cam serada, şeb ve ruz süren iklimlendirme sistemiyle, iki mahiye restorasyon ve hizmet süreci dışında yılın 10 ayı topraksız tarım yöntemiyle istihsal sürdürülebiliyor.

Firma yoluyla hep 700 milyon liralık proje kapsamında, 35 dönümlük tıpkısı alana elan yapılacak olan merdiven ile üretim kapasitesinin 6 bin tona çıkarılması hedefleniyor.

“Benzer yatırımları elan sık görmeye başlayacağız”

Firmanın müdürü Ertan İçen, AA muhabirine, seranın erke kaynağının tamamının yenilenebilir enerjiden karşılandığını söyledi.

Seranın teknolojik donanımlarla mahmul otomasyon sistemlerle çalıştığını rapor eden İçen, ilerleyen dönemlerde merdiven alanlarını genişleteceklerini dile getirdi.

İçen, seracılıkta enerjinin önemine vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bu yatırım ülkemiz üzere heybetli bire bir yatırımdır, teknolojinin gelişmesiyle hem yatırım giderlerinin azalması ve elektrik üretim verimliliğinin artmasıyla yenilenebilir enerji artık çokça elan hesaplı duruma gelmiştir. Bu nitelik ülkemiz açısından akıbet paye önemlidir. Biz alelhusus seracılık kabilinden enerjiye balaban gerekseme duyan sektörde üstelik yenilenebilir erke iri önem taşıyor. Bu konuda evvel adımı attık, bundan sonra inşallah önümüzdeki dönemde üstelik eş yatırımları henüz yoğun görmeye başlayacağız.”

Projenin 35 dönüm eklenecek alanla 700 milyon liraya servet olacağını anlatan İçen, “Biz bu yatırımın yarısına mail kısmını tamamlamış bulunmaktayız. Bu proje bizim uçman projemizdir. artık elan da artıracağız. Şu an için haftalık 50 tonu çok üretim yapmaktayız, önümüzdeki devir bu arttırma yatırımlarla daim artacaktır. Böylecene almanak 6 bin titrem üretim rakamlarına ulaşacağız. Eskimemiş yatırımla üretimin artması ve dar dışına ihracatımızın başlamasıyla 5-6 yılda yatırım maliyetini karşılayacağız. İlk olarak Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Balıkesir atılmak amacıyla Türkiye’nin bir nice iline domateslerimizi gönderiyoruz. Ilkgüz ayında Hollanda üzerinden cümle Avrupa’ya ihracatımız başlayacak.” diye konuştu.

İçen, Balıkesir ve Çanakkale’nin iklimi zımnında seracılıkta avangart ayrımsız toprak olabileceğini dile getirerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, bize haddinden fazla bindi oldu. Hepsine çok teşekkürname ediyoruz.” ifadesini kullandı.Share: