Yenice Ormanları’nda üretilen ıhlamur balı “tescil” önünde

Karabük’ün Yenice ilçesindeki ormanlarda üretilen, efdal kalitesi, aroma ve çiçek tozu bakımından zenginliğiyle öne çıkan ıhlamur balının tescillenmesi için faaliyet yapılıyor.

Dünya Doğayı Siper Vakfı (WWF) eliyle ivedi kendisine korunması müstelzim 100 sıcak noktadan biri olarak gösterilen ve Türkiye’nin genişlik nazik blok ormanlarını ortamında barındıran Yenice’de 297 maraba aracılığıyla 22 bin kovanda yılda 150 titrem civarında ıhlamur balı üretimi yapılıyor.

Efdal kalitesi, hoş koku ve çiçek tozu itibarıyla varlıklı özellikleriyle tüketiciler eliyle oldukça istem gören ve kilogramı 200 liradan kamera bulan ıhlamur balının coğrafi meni alması üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Dokunaklı Ayvalık, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca arıcıların desteklendiğini, eğitimler verildiğini anlattı.

Alelhusus Yenice’birlikte ıhlamur balı üzerine çalışmalar yaptıklarını ve coğrafi bel için tıpkı kadro kurduklarını nâkil Ayvalık, “İlçede Kaymakamlık, esnaf odası ve sivil sosyete örgütleri, 3 yıldır mücahede başlatmış. Bilimsel çalışmalar mamul, yerelde coğrafi işaret alınsın görüşleri deklare. Bizler da bu çalışmaya ortak olup nihayete erdirmek istedik. Coğrafi belen çalışmamızda sona yaklaşıyoruz. Bilcümle çalışmaları tamamladık. Tıpkı logo belirleyerek, bu logoyu gördüğümüz antlaşma ‘Evet bu Yenice ıhlamur balıdır.’ diyebileceğimiz iyice iş olsun istek ediyoruz.” diye konuştu.

Ayvalık, Türkiye’de yer yavaş ıhlamur ormanlarının Yenice ilçesinde olduğunu sözlerine ekledi.

“Natürel yayılış gösteren gümüş rengi ıhlamurdan üretilen benzeri bal”

Tarım Erdemli Mühendisi Görüntü Süfli üstelik Yenice ıhlamur balı amacıyla coğrafi meni çalışmalarında müracaat aşamasına geldiklerini dile getirdi.

İlçede 5 tilia tomentosa (gümüş rengi ıhlamur) ormanı lokasyonunun olduğunu, monofloral balın haddizatında Yenice ıhlamur balı olduğunu aktaran Yoz, şöyle devam etti:

“Yenice ormanlarının bu bölgeye kattığı çokça eke çeşni var. WWF’nin 1999 yılında yapmış olduğu benzeri mücahede var. Özellikle biyoçeşitlilik açısından korumaya değer tanıdık sunma varlıklı 100, Türkiye’birlikte ise 10 orman alanından birisi Yenice Ormanları. Bu bölgede de natürel yayılış gösteren gümüşi ıhlamurdan üretilen bir bal, o açıdan mehabetli. Ülkemizde bir nice yerde yetişiyor tür amma bu özellikler buradakine imtiyaz katıyor. Bu nedenle tığ da tescillemek istiyoruz, coğrafi bel hem müstahsil hem dahi tüketicilerimiz açısından makro.”

Hasis, Yenice ıhlamur balının çığlık ve hoş kokulu tadı olduğunu belirterek “Bunu gümüşi ıhlamurdan alıyor. Basit kristalize olmayan, bembeyaz zerrin renkli, tüketicilerin çok ikbal gösterdiği değerli aynı bal. Pazarlama açısından bile kızıl. Artırılması üzere değme cins desteği veriyoruz.” dedi.

Karabük Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Alpay dahi kentte bu sene daha hasadın başlamadığını fakat Türkiye ortalamasına mümasil benzeri bal hasadı beklediklerini kaydetti.

Bölgede tehlikeli ıhlamur ağacı bulunduğunu, 3 arkadaşıyla 200-300 kovana erbap olduklarını belirten müstahsil Mustafa Boz dahi ıhlamurun 15 bölüm bal salgıladığını, bu nedenle çokça kaliteli yapıt elde ettiklerini söyledi.Share: